• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • Burhan Sönmez, 3 Yıllık Bir Aranın Ardından Yeniden Okurlarıyla Buluşuyor!

Burhan Sönmez, 3 yıllık bir aranın ardından yeniden okurlarıyla buluşuyor!

Daha önce İstanbul İstanbul ve Masumlar adlı eserleriyle uluslararası başarılara imza atan yazar Burhan Sönmez, yeni romanıyla edebiyatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yazarın bir önceki romanı Labirent 2018 yılında yayımlanmıştı. Sönmez, 30’dan fazla dile çevrilen İstanbul İstanbul ile İngiltere’nin en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan EBRD’ye (2018) layık görülmüştü. Son romanı Taş ve Gölge ise İletişim Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşuyor.

Taş ve Gölge, insanlığın yüzyıllardır cevap bulmaya çalıştığı varoluşsal sorulara değinerek farklı bir bakış açısı sunuyor.

 “Gece, sessizlik değil damıtılmış ses demekti. Gündüz bütün sesler birbirine karışıp gürültüye dönerken, gece her ses kendi sadeliğiyle belirirdi. Çocukluğun şarkıları, ruhların iniltileri, baykuşun ötüşü… Gündüzün karmaşasında bunlar anlaşılmazdı. Acılar, özlemler de öyle. İnsan geceleyin kendisiyle yalnız kaldığında hissederdi saf sızıyı... Gündüz o yükleri taşımak kolay, insan gerçekten yalnız olduğuna geceleri inanabilirdi.”

Avdo, hünerli bir mezar taşı ustası. Çocukluğu mu onun, yoksa o mu çocukluğunun peşinden bir ömürdür gidiyor? Bilmiyor... Belki de ölümden daha büyük bir hakikat olmadığı düşüncesiyle, ölümün bağrında konaklıyor. Günü geldiğinde, en uzun ve karanlık gecede, erguvan ağacının altındaki mezarda onu bekleyen kadının, Elif’inin yanına uzanacak...

Burhan Sönmez, varoluşa ve hakikate dair bilinmezlere, asırlardır yanıt aranan sorulara, atmosferiyle büyüleyen, kurgusuyla merak uyandıran güçlü bir anlatıyla ev sahipliği yapıyor. Taş ve Gölge, evren ve insana, yaşam ve ölüme farklı bir gözle baktıran derin bir roman.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın