Muriel Barbéry Institut français edebiyat salonunda!

Institut français Türkiye’nin düzenlediği Edebiyat Salonu çevrim içi etkinliğinin bu ayki konuğu, Kirpinin Zarafeti adlı romanıyla tüm dünyada yankı uyandıran Fransız yazar Muriel Barbéry oluyor.

Yiğit Bener’in sunumuyla gerçekleşecek olan Edebiyat Salonu’nda Muriel Barbéry’ye, 2021 yılında Kırmızı Kedi yayınlarından çıkacak olan son romanının çevirisini yapan Ekin Özlü Akseki de eşlik edecek.

Edebiyat buluşması 24 Şubat Çarşamba saat 19.00’da Zoom platformunda çevrim içi olarak gerçekleşecek.

Barbéry 1969’da “tesadüfen” Fas’ta doğdu, anne ve babasının edebiyat öğretmenliği yaptığı Touraine’de büyüdü. Normale Sup’ta öğrenimini tamamladıktan sonra Normandiya’da felsefe öğretmenliği yaptı. İlk romanı Gurmenin Son Yemeği 2000 yılında yayımlandı. İkinci romanı Kirpinin Zarafeti dünya çapında büyük bir başarı elde etti. Türkçe dâhil 30’dan fazla dile çevrildi, dünya genelinde 6 milyon kopya satıldı, birçok edebiyat ödülüne layık görüldü ve sinemaya uyarlandı. Barbéry bu olağanüstü başarının ardından 2006’da hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti: Seyahat etmek ve her şeyden önce Japonya’ya gitmek ve birkaç kez bahsettiği “Yükselen Güneş” ülkesinde, Kyoto’da yaşamak... Ancak yazar, Japon kültürüne dair hiçbir uzmanlığının olmadığını belirtiyor: “Bu ülkeyi keşfeden gerçekten bir Batılıdır, dillerini konuşamıyorum, sadece bu etkileşimi deneyimlemek istedim. Bana tamamıyla farklı gelen bu kültürle yüzleşmek benim için gerçekten şaşırtıcıydı..”

Yazar, dokuz yıllık sağduyulu ve sıkı bir çalışmanın ardından, 2015’te Elflerin Yaşamı ile geri döndü ama bu elfler, masallardakilere pek benzemiyordu. Ardından, Petrus karakteriyle çay ( Japonya) ve şarap ( Fransa) olmak üzere iki karşıt dünyayı içeren bir roman olan Un étrange pays 2019’da yayımlandı.

Barbéry’nin henüz altı ay önce basılan son romanı Une Rose Seule ise bir jeo-botanikçi olan Rose’un hiç tanımadığı babasının ölüm haberini alması ile başlıyor. Ardından, babasının ona bir mektup bıraktığını öğrenen Rose’un yolu Kyoto’ya düşüyor. Roman, farklı kültürlerin oluşturduğu bir manzaranın kalbine yerleştirilen bir kadını ve bu kadının hiç aşina olmadığı bir şehri adımlarken geçirdiği başkalaşımı anlatıyor.

* Etkinlik, Zoom üzerinden Türkçe simultane çeviri ile gerçekleşecek. Kayıt olmak için bağlantıya tıklayınız.

https://www.ifturquie.org/etkinlik/salon-edebiyat-muriel-barbery-ekin-ozlu-akseki/

* Fotoğraf Boyan Topaloff                                                                                            

Bu haber, basın bülteninden derlenmiştir.

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın