Çocukların Yarıyıl Tatiline Renk Katacak 10 Öğretici Kitap

Pandemi sebebiyle sıklıkla evlerimizde vakit geçirmeye başladık. Hatta bu süreçte kendimizi her zamankinden daha fazla kitap okurken bulduk. Bu durum çocuklara okuma alışkanlığı edindirmek isteyen ailelere de harika bir fırsat tanıdı. Üstelik bu sene yarıyıl tatiline denk gelen bu karantina sürecini çocuklarınızla bol bol okuma yaparak daha verimli kılabilirsiniz. İşte, çocuklar için derlediğimiz birbirinden güzel hikâye ve resimli çocuk kitaplarını içeren bir liste:

  

1. Galata’nın Tembel Martısı- Behiç Ak

Uluslararası bir başarıya ulaşmış ünlü çocuk edebiyatçısı Behiç Ak, bu öykü kitabında İstanbul’un tarihi sembollerinden biri olan Galata Kulesi civarında sıcak bir mahalle yaşamını anlatıyor. Bir yanda Galata Kulesi’nin onarımı için endişelenen, hayvanlarla ve doğayla iç içe olan Hülya, öte yanda ise teknolojiye oldukça düşkün Emre…  Bu öykü kitabı, çocukların çevre bilincini ve sosyal sorumluluk kavramını algılayabileceği başarılı bir eser.

  

2. Filozof Meşe- Anooshirvan Miandji

Her ne kadar bir çocuk kitabı olsa da her yaştan okura hitap edebilecek eğlenceli bir felsefe kitabı. Renkli çizimlerle eğlenceli hâle getirilmiş öğretici bir çocuk kitabı. Eğer sizin de sürekli sorular soran, hayatı sorgulamaya başlamış bir çocuğunuz varsa, bu kitap tam size göre. Çünkü minik meşe; doğruluk, hata, görev bilinci gibi kavramları sorguluyor ve cevaplar arıyor. Çocuklara sorgulamayı ve felsefi düşünme sistemini aşılayacak harika bir kitap.

    

3. Frida Kahlo: Küçük İnsanlar ve Büyük Hayaller- Maria Isabel Sánchez Vegara

Meksika’nın en önemli ressamlarından ve dünya çapında bir sanat ikonu hâline gelen Frida’yı çocuklarınıza tanıtmak için seçebileceğiniz bir başlangıç kitabı. Çocuklar için yalın bir dille yazılmış sanat tarihi içeriği arıyorsanız, Kahlo’nun ilham veren sanatının ve hastalığı ile mücadelesinin anlatıldığı bu eser tam size göre.

   

4. Güliver’in Gezileri- Jonathan Swift

Bir dünya klasiği olan ve “100 Temel Eser” arasına giren bu eser, kendine her yaştan okuyucu bulabilen en iyi çocuk kitaplarından. Önce “Cücelerin” daha sonra “Devlerin” ve en sonunda da “Tekboynuzlar Ülkesine” yolculuk eden Güliver’in macerasına kapılıp gideceksiniz.

    

5. Geri Dönüşüm Ülkesi- Meryem Ermeydan

Bir zamanlar Geri Dönüşüm Ülkesi’nde Aykız adında bir “sıvı yağ” yaşarmış. Aykız güneş kadar parlak, su gibi berrakmış. Ülkesindeki insanların çevreye karşı duyarsızlığı nedeniyle atık yağ olarak sokakta bir başına kalmış. Üstelik doğanın kendisi bile ona kucak açmamış. Tam her şey çıkmaza girdi derken Aksakallı yaşlı bir bilge ile karşılaşan Aykız'ın geri dönüşüm masalı işte böyle başlamış. Aykız’ın heyecanlı hikâyesine ortak olan tüm çocuklar, aynı zamanda çevre ve geri dönüşüm bilinci kazanacaklar.

    

6. Çıtır Çıtır Felsefe: Adalet ve Haksızlık- Michel Puech, Brigitte Labbe

Dünyaca ünlü Çıtır Çıtır Felsefe serisinin bu kitabında adalet ve haksızlık kavramları ele alınıyor. Sorbone Üniversitesi profesörlerinden Michel Puech’ın danışmanlığını yaptığı bu kitap, çocuklar için “felsefeye giriş” olarak tavsiye edilebilecek en başarılı çocuk kitabı ve edebiyatı örneklerinden.

     

7. Monet: Arkadaşım Claude- Anna Obiols

Küçük Philippe ünlü ressam Monet’nin arkadaşı ve onunla birlikte yaşadıklarını aktarıyor. Bir yandan da resim sanatına, Monet’nin hayatı ve eserlerine dair pek çok şey öğrenecek ve tablolarını görme şansı elde edeceksiniz. Oldukça renkli ve öğretici denebilecek bir çocuklar için “sanat tarihi” kitabı.

     

8. Yeniden Deniz Olmak- Anıl Mert Özsoy

Öyküleriyle sevilen yazar Anıl Mert Özsoy, Can Çocuk Yayınları’ndaki ilk romanında okurları Akdeniz sahilinde, sevgi ve umut dolu bir aile öyküsüne davet ederken, geçmişin ve kırgınlıkların onarılabilir olduğunu, umulmadık dertlerin dayanışma ve karşılıklı anlayışla çözülebileceğini, bir sonbahar fırtınasında bile yaz güneşinin hissedilebileceğini hatırlatıyor.

    

9. Oz Yazılımcısı- Nisa İnci

Dünyaca ünlü Oz Büyücüsü öyküsünün modern çağ ve teknoloji ile harmanlandığı yaratıcı bir çocuk kitabı. Yazılımcı olmak isteyen Dorothy, taktığı bir gözlük yüzünden Ozcraft adı verilen bir evrende mahsur kalır. Evine geri dönmesi için şarjı biten Robot Adam ile yollara düşüp Truva Atı ile savaşacak ve yazılımı, kodlamayı öğrenmesi gerekecek. Çağdaş ve klasiğin iç içe geçtiği bu eser, teknoloji devrinin çocuklarına hitap edecek türden.

    

10. İşte Benim Bir Günüm- Matt Lamothe

Bir kitap düşünün ki tüm 7 farklı ülkeyi ve kültürü ayağınıza kadar getirsin!  Japonya, İran, Hindistan, Peru, Uganda, İtalya ve Rusya’da yaşayan yedi çocuğun hayatından bir güne ortak olmak isteyeceğiniz sıra dışı bir kitap. Yazar, çok farklı coğrafyalardan ve iklimlerden kesitler sunsa da aslında verilmek istenen mesaj oldukça açık: Hepimiz aynı gökyüzüne bakıyoruz! Kültürel farklılıkları ve evrenselliği bir araya getiren bir derleme.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın