2021’DE DÜNYA NELER OKUYACAK?

2020 yılı boyunca hemen her alan gibi edebiyat yayıncılığı da pandemi nedeniyle bir duraklama dönemine girdi. Çoğu kitabın yayım tarihinin ertelendiğine, basılan kitap sayısının azaldığına tanık olduk. 2021’deyse hem Türkiye hem de dünya edebiyatında geçtiğimiz yılın acısını çıkaracağız gibi görünüyor. Gelin, bu yıl yerli ve yabancı literatürde neler olup biteceğine birlikte göz atalım.

OCAK

The Living Sea of Waking Dreams- Richard Flanagan

The Narrow Road to Deep North kitabı ile Booker ödülü kazanan yazar, yeni kitabında Avustralya ateş hattındayken hayatta kalma mücadelesi veren bir ailenin öyküsünü “sihirli gerçekçilik” temelleri üzerine inşa ediyor.

The Art of Falling - Danielle McLaughlin

İrlanda asıllı ünlü kısa öykü yazarının ilk roman denemesi ocak ayında okurlarla buluşacak. Eser, evliliğini yeniden temellendirmeye ve kurtarmaya çalışan bir kadının öyküsüne odaklanıyor.

The Unusual Suspect - Ben Machell

Asperger sendromlu İngiliz bir öğrencinin, küresel finansal çöküş ve Robin Hood takıntısı ile başlayan roman, başkarakterin tüm insanlığa adalet dağıtmak için banka soygunları yapmasıyla devam eder ve işler içinden çıkılmaz bir hâl alır.

ŞUBAT

Maxwell’s Demon - Steven Hall

Yaratıcılık konusunda sıkıntıları olan ve bir türlü istediği başarıyı elde demeyen yazar Thomas Quinn, arkadaşı Andrew Black’in tek kitabı olan ve çoksatanlar listesine giren eserindeki bir karakterin canlanıp onu takip ettiğini fark eder ve olaylar tam bir gerilim yumağına dönüşür.

The Code Breaker - Walter Isaacson 

Leonardo da Vinci ve Steve Jobs üzerine yazdığı biyografilerle adından söz ettiren yazar, şimdi de DNA kodlarını düzenleyip kontrol edebilen “Crsipr” teknolojisi üzerine yazdığı kitabıyla gündemde…

How to Avoid a Climate Disaster - Bill Gates  

Microsoft şirketinin kurucularından olan Bill Gates’in sera gazı salınımını azaltmak üzere pek çok çözüm sunduğu ve farkındalık yaratmayı amaçladığı kitabı, şubat listelerinin en gözde isimlerinden.

MART

Double Blind- Edward St. Aubyn

Patrick Melrose’un başarılı yazarı, bu kez zorlu bir yıl geçiren üç yakın arkadaşın ilişkisi üzerinden miras, bilgi ve özgürlük kavramlarını sorguluyor.

The Committed- Viet Thanh Nguyen

Pulitzer Kurgu Ödülü’ne layık görülmüş olan The Sympathizer romanının yazarı Nguyen, yeni eserinde ise 80’lerin Paris’inde yer altı dünyasına karışan bir casusun öyküsüne yer veriyor.

Hakan Günday’ın 2021 senesinin ilk yarısında çıkması beklenen kitabının adı hâlâ merak konusu. Fakat yazar, en son 7 sene önce kaleme aldığı Daha’dan sonra okurlarıyla yeniden buluşacak olmanın heyecanı içinde.

NİSAN

Monsters - Bary Windsor-Smith

 Amerikan ordusunun birtakım deneylerle gizli bir genetik program geliştirmesini konu alan bu karikatür eser daha önce MARVEL ile çalışmış olan usta illüstratörün elinden çıkacak.

 Veba Geceleri - Orhan Pamuk

Tam dört yıllık sessizliğini bozan Pamuk, Veba Geceleri ile okurlarını sevindirecek.

You Love Me - Caroline Kepnes

Netflix uyarlamasıyla milyonlarca insanı ekrana kilitleyen serinin üçüncü kitabı büyük merak konusu. Serinin hayranları kitabın çıkış tarihi için âdeta gün sayıyor.

MAYIS

Burning Man: The Trials of DH Lawrence- Frances Wislon

Ünlü yazar Lawrence’ın tüberkülozla mücadele ederek geçirdiği on yıllık sürece ışık tutan detaylı bir biyografi.

The Nature of Middle-Earth- J.R.R. Tolkien

Carl F. Hostetter tarafından düzenlenen bu koleksiyon, yazarın kitapları ile ilgili daha önce yayımlanmamış öykülere yer veriyor. Elf karakterlerin ölümsüzlüğü ve Gondor coğrafyasının detayları gibi konulara açıklık getiren pek çok kısa elyazması metine yer veriliyor.

HAZİRAN

Kayıp Tanrılar Ülkesi- Ahmet Ümit

Ümit’in Pergamon-Berlin arasında geçen yeni romanı, tam iki bin yıllık geçmişe ışık tutarak okurlarını alışılmadık bir yolculuğa çıkaracak.

TEMMUZ

Animal - Lisa Taddeo

Ataerkil bir toplumda, içinde “vahşice”  beliren öldürme ve intikam alma duygusunun önüne geçemeyen benzersiz bir kadın seri katil romanı.

AĞUSTOS

Dante- Alessandro Barbero

Ünlü İtalyan şair Dante’nin 700. ölüm yıl dönümü anısına özel olarak hazırlanan bu biyografi Allan Cameron tarafından çevrilecek.

EYLÜL

Chronicles from the Land of the Happiest People on Earth - Wole Soyinska

Nobel Ödüllü yazarın en son romanı günümüz Nijerya’sındaki “cinayet, kargaşa ve trajedi” olgularını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Oh, William!- Elizabeth Strout

 Türk okurları tarafından Kül Mevsimi adlı romanı ile sevilen Pulitzer Ödüllü yazar, son kitabında da okuyucularını şaşırtmayı hedefliyor gibi duruyor.

 Winter Recipes from the Collective- Louise Glück

2020 Nobel Ödülü’ne layık görülen yazar 7 yıl aradan sonra ilk şiir derlemesiyle geliyor.

Orwell’s Roses- Rebecca Solnit

Amerikan yazar, Orwell’in hayatı ve peyzaj merakına değinerek yazarın bugüne dek hiç gün yüzüne çıkmamış yönlerine ışık tutuyor.

KASIM

Howdie-Skelp - Paul Muldoon

Muldoon, İrlanda asıllı yazar arkadaşı Ciaran Carson için bir edebiyat klasiği hâline gelen “Çorak Ülke” ( The Wasteland) şiirini bir ağıta dönüştürerek yeniden uyarlıyor.

The Waste Land: TS Eliot, Ezra Pound and the Making of a Masterpiece - Matthew Hollis

İngiliz profesör, yazar, şair ve editör Hollis, 20. yüzyılın en önemli şairlerinin edebî dehasını tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermeye hazırlanıyor.
Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın