STEPHEN KING’İN YAYIMLAMAYI REDDETTİĞİ ESERLER

Efsanevi korku yazarı Stephen King’in kitapları 300 milyondan fazla sattı ve üretken oluşu bu zamana kadar yazdığı her sayfayı yayınladığına inandırsa da bu tam olarak doğru değildi. İşte bugüne dek okurla buluşmamış King eserleri…

1 – The Aftermath

King, ilk romanını sadece 16 yaşındayken, 50 bin kelimeyle tamamlamıştır ve erken yazıları, daha sonra yayımlayacağı kilit eserlerin bir parçasını oluşturur. Kariyeri boyunca yayımlanan eserleri daha uzun olsa da 16 yaşındaki bir genç için 50 bin kelime iyi bir başlangıçtır. 

King’in yazdığı, ancak yayımlamadığı eserlerinden biri The Aftermath’dir. Bu eserde nükleer savaş sonrası bir ortamda genç bir adam gizlice Denebianlar adı verilen, bir uzaylı ırkı olan askeri güç Güneş Birliği’ni sabote etmeye çalışır. King, Maine Üniversitesi’ndeki Fogler Arşivi’nde dinlenmeye bıraktığı bu eseri, son derece çocukça bir çalışma olarak görüyor. King’den izin almanız şartıyla, orada okuyabilirsiniz.

2 – I Hate Mondays

King, Peter Straub ve X-Files yapımcısı Chris Carter ile işbirliği yaparken, genellikle yalnız başına hareket eder. Ancak akraba olursanız istisnalar yapılabilir. Örneğin, yazmaya olan ilgilerini artırmanın bir yolu olarak oğulları Joe ve Owen ile birlikte yazdığı çalışmalar vardır. Çocukken Owen King’e, tabii daha doğrusu King Owen’a, yardım eder.

I Hate Mondays, Doctor Mindbender adında biri tarafından kaçırılan ve bir kasanın şifresini söylemeleri için zorlanan iki uyumsuz hakkında kısa bir hikâyedir. Yine bu eser de Fogler Arşivi’nde saklanmaktadır.

3 – Squad D

Stephen King, 1970’lerin sonlarında ödüllü yazar Harlan Ellison’ın antolojisi “Last Dangerous Visions” için kısa bir öyküye katkıda bulunur. Ancak derleme hiçbir zaman yayımlanmaz ve King de Squad D’yi yayımlamak için başka bir yer bulmaya çabalamaz. Şimdilerde internetten ulaşılabilen bu hikâye, bir Vietnam askerinin savaştan tek başına sağ çıkmasını anlatır. Askerin bağlı olduğu birlikteki herkes savaş sebebiyle hayatını kaybederken kendisi o sırada hemoroid tedavisi için revirde olduğundan ölmekten kurtulur. Alacakaranlık Kuşağı’na benzer bir sonla biten hikâyede, savaştan kurtulan tek kişi olduğu için suçluluk hisseden asker, ölen kişilerin ailelerinden özür diler.

4 – The Cannibals

King, etrafı aniden dev bir küreyle kuşatılan bir kasabayı anlattığı Under the Dome’u yazmadan önce, bu konsepti diğer hikâyelerini yazarken de kullanmıştır. 500 sayfadan oluşan, The Cannibals adını verdiği eseri, 1981’de kaybeder. Ancak daha sonra bu fikir üzerine düşünüp geliştirir ve 2009’da Dome ortaya çıkar. Ardından The Simpsons filminde Springfield’ın dev bir balonla kaplanması üzerine çalıntı dedikoduları yayılır. Hem bu söylentileri hem de hayranların merakını yatıştırmak için King, pasajların kendi resmi internet sitesinde yayınlanmasına izin verir.

5 – The House on Value Street

King, Carrie ve Salem’s Lot’un başarısıyla kendini kanıtladıktan sonra, Patty Hearst’ün kaçırılmasıyla ilgili kurgusal bir hikâye yazmaya çalışır. Hikâyeye hakim olduğunu hiçbir zaman hissetmediğinden, onu bir kenara bırakmayı tercih eder; bitiremez. Hearst’ün hikâyesi artık çağdaş bir referans olmayınca Value Street’ten geriye kalan her şeyin de modası geçmiştir. King hayranları, Value Street’in yayımlanmamış olmasına muhtemelen müteşekkirdir. Çünkü bu kitap yayımlanmaz belki, ama The Stand (Mahşer) kitabının yazılmasını sağlar.

6 – Phil and Sundance

Stephen King, 1987 yılında bu kısa roman üzerinde çalışmaya başlar, ancak hiçbir zaman tamamlamaz. 2013’e kadar varlığından bihaber olunan kitap, bir Fransız Stephen King hayran internet sitesi sayesinde ortaya çıkar. “Make Wish Foundation” aracılığıyla King ile görüşülür, ancak bir kişi romanı elde ettiğini iddia eder. Kitabın orijinalini alan yayınevi Cemetery Dance’in açıklamasına göre King, bu eseri tekrar gözden geçirmeyi düşünmez.

7 – Sword in the Darkness

King 150 bin kelimelik bu eseri, 1970 yılında, Maine Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiyken tamamlar. Bu kitapta bir çetenin bir dizi soygun planını örtbas etmek için ırkçılık çatışması yaşamasını ve ayaklanmasını anlatır. Daha sonra King için kazançlı bir ortak olacağını kanıtlayacak olan Doubleday de dahil olmak üzere on iki yayıncı, bu eseri yayımlamak istememiştir. King, o dönemde hayal kırıklığı yaşamış olsa da sonradan bu eseri “bayağı” bulur; hatta edebiyat derslerinde eleştirilecek bir konu bile değildir.

Kaynak: mentalfloss


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın