PATRICIA HIGHSMITH: SALYANGOZLARA TUTKUN BİR SUÇ YAZARI

İllüstratör: David Hughes

Polisiye, gerilim, suç türlerinin usta ismi Patricia Highsmith’in 100. yaşını kutluyoruz. Sinemaya uyarlanan Carol (Tuzun Bedeli) ve Yetenekli Bay Ripley kitapları ile popüler kültürün de odak noktası hâline gelen yazar, 19 Ocak 1921 doğumlu. Highsmith romanları ve kısa öyküleriyle polisiye türüne alışılagelmişin dışında bir soluk kattı. Pek çokları onu ironik, ilginç ve feminist sıfatları ile tanımlasa da aslında tüm bunların ötesinde, oldukça karmaşık bir yazardır Highsmith. Onun edebiyatının derinlerine inip onu keşfetmeye çalıştıkça dipsiz bir karanlık kuyunun içinde olduğunuzu fark edersiniz.

Edebî kimliğinin yanı sıra, kendisi de romanlara konu olacak türden bir karakterdir âdeta. O, kimilerince kendine özgü gariplikleri olan bir dehaydı. Hayvan sevgisi, özellikle de salyangozlara olan takıntısı zihinlere kazınmıştır. Öyle ki çantasında yüzlerce salyangozla gezecek kadar tutkun ve saplantılıydı. Bu ilginç ve renkli kişiliğinin eserlerine yansımaması ne mümkün! Kıvrak zekâsı ve gelişmiş kara mizah anlayışı ile kalabalığın içinden sıyrılabilmiş bir yazardır o. Fakat tüm bunlara rağmen Highsmith radikal düşünce yapısı ile döneminin edebiyat otoritelerinin eleştiri oklarını üstüne çekmiştir. Toplumun büyük bir kesiminin duyar ve hassasiyetle yaklaştığı konularda ezber bozan bir tutum sergileyerek nefret dolu bir kişilik üslup söyleyebiliriz. Zira eserlerinde ırkçı söylemlere yer vermesi, eski âşıklarını öldürerek onlardan intikam alması ve yer yer cinsiyetçi yaklaşımlar sergilemesi yeterince baskın ve amansız bir tavrın tezahürüdür. Tüm bunların merkezinde yazarın insanlığı sevmemesi ve insanlardan nefret etmesi var. Hatta kendini bile sevmediğini dile getirmekten çekinmeyen bir yazar için pek de şaşırtıcı bir yaklaşım değil. Highsmith’in eserlerinde sıkça karşımıza çıkan üç temel öge dahi onun edebî tarzını anlamamız için yeterli: şiddet, saplantı ve azap.

Yazarın 100. doğum gününün onuruna, günlüklerinin okuyucularla buluşacağı duyuruldu. Amerikan edebiyatında Poe’dan sonra gelmiş geçmiş en depresif, derin ve karanlık eserlere imza atan bir isimin kendi iç dünyasını yansıttığı günlüklerine erişmek okurlar için büyük bir ayrıcalık olacak.

Fakat belirtmek lazım ki eğer aradığınız şey safi iyilik, ışık ve huzur ise Patricia Highsmith bunun için doğru adres değil. Çünkü yazarın eserlerine insanların ahlaksızlığına dair çarpıcı gözlemler, karanlık ve mutlak bir karamsarlık hâkim.

Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın