2020’DE ARAMIZDAN AYRILAN USTA İSİMLER

Kuşkusuz ki 2020 her açıdan yıkımlarla dolu bir yıl oldu. Edebiyat ve sanat dünyası da pek çok kayıp vererek kan kaybetti. Şairlerden roman yazarlarına, editörlerden eleştirmenlere kadar birçok hatırı sayılır isim aramızdan ayrıldı. Bizler de bu seneyi geride bırakırken tüm bu önemli isimleri bir kez daha anmak istedik.

Elizabeth Wurtzel: Prozac Toplumu’nun yazarını 7 Ocak’ta kaybettik. Wurtzel uzun süredir meme kanseri ile mücadele ediyordu. Yazar 52 yaşında hayata gözlerini yumarak aramızdan oldukça erken ayrıldı.

Christopher Tolkien: J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher’ı 95 yaşında kaybettik. Babasının edebi mirasını devralarak tüm kitapların basım ve yayımı ile kendisi ilgilenerek pek çok Tolkien eserini edebiyata kazandırmıştır.

Mary Higgins Clark: Çoksatan kitapların yazarı ve “Gerilim türünün kraliçesi” olarak bilinen Clark, 31 Ocak’ta hayata gözlerini yumdu. 92 yaşındaki yazar henüz yayımlanmayan sayısız eser bıraktı ardında.

 

Kamau Brathwaite: Postkolonyal edebiyatın dev isimlerinden biri olan şair 4 Şubat’ta aramızdan ayrıldı.

Charles Portis: Film uyarlamalarıyla da adından söz ettiren İz Peşinde romanının usta yazarını da 86 yaşında kaybettik.

Pulitzer Ödülü’ne layık görülen şair Lisel Mueller, 21 Şubat’ta 96 yaşında vefat etti. Şair, Nazi Almanya’sından kaçış üzerine yazdığı eserlerle adından sıkça söz ettirmiştir.  

Tony Ödülü kazanan ve Amerikan tiyatrosunun büyük ustalarından biri olarak bilinen Terrence McNally, 24 Mart’ta korona virüs nedeniyle kaybettiğimiz büyük isimlerden.

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar kitabı ile tanınan Şilili yazar Luis Sepúlveda da korona virüse yenik düşerek aramızdan ayrılan büyük isimlerden. 6 hafta boyunca komada kalan yazar 70 yaşında hayata veda etti.

Per Olov Enquist: Düşmüş Melek kitabı ile hafızalara kazınan İsveçli yazar, pek çok eleştirmene göre yaşarken kıymeti bilinmeyen isimlerden ne yazık ki.

 

Eavan Boland: “Geceyarısı Çiçekleri” gibi pek çok unutulmaz şiire ruh veren İrlanda asıllı şair Boland da bu sene henüz 75 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

 

Maj Sjowall: İsveç asıllı suç-polisiye yazarını geçtiğimiz nisan ayında kaybettik. Yazarın eserleri İskandinav polisiyesine yön vermiş ve Nordic Noir türünü yükselişe geçmesine katkıda bulunmuştur.

Michael McClure: Beat Kuşağı şairlerinden, oyun yazarı McClure 1955'teki ünlü “San Francisco Six Gallery” okumasını okuyan beş şairden biri olarak ün kazandı. Bu değerli ismi de 2020’de kaybettik.

Oyun yazarı Larry Kramer: AIDS tedavisine verdiği destek ve sağlık alanındaki ayrımcılığa karşı açtığı savaşla bilinen aktivist ve oyun yazarı Kramer 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Kara mizahçı Bruce Jay Friedman da geçtiğimiz 3 Haziran’da vefat etti. Pek çok romana imza atan yazar, Deniz Kızı (Splash) filminin senaryosunu da kaleme almıştır.

Carlos Ruiz Zafón: İspanyol edebiyatının Don Kişot’tan sonra en başarılı romanı olarak bilinen Rüzgârın Gölgesi kitabının yazarını 19 Haziran’da henüz 55 yaşındayken kaybettik.

Rudolfo Anaya: Chicano edebiyatının temellerini atmış olan yazar, Kutsa Beni, Ultima adlı kitabı ile ülkemizde de nam salmıştır.

Elizabeth Harrower: Avustralya asıllı yazar Sydney'in büyük romancılarından biri olarak kabul ediliyordu.

Joanna Cole: Ülkemizde de çok sevilen Sihirli Okul Otobüsü serisinin yazarı da bu sene kaybettiğimiz isimlerden.

Shirley Ann Grau: Yuvanın Bekçileri romanı ile Pultizer Ödülü’nü kazanan yazar geçtiğimiz ağustos ayında aramızdan ayrıldı.

Shanna Hogan: Gerçek cinayetleri kaleme alan gazeteci ve suç yazarı Hogan’ı geçtiğimiz eylül ayında bir trafik kazasında kaybettik.

Anne Stevenson: Kendisi de ünlü bir şair olan Stevenson, Sylvia Plath için yazdığı biyografi ile büyük ilgi ve beğeni toplamıştı. Şair 87 yaşında aramızdan ayrıldı.

Terry Goodkind: Ülkemizde de geniş bir okuyucu kitlesi olan Doğruluk Kılıcı serisinin yazarı da 2020’de kaybettiğimiz isimlerden.

 

Winston Groom: Kült eser Forrest Gump’ın usta yazarı da 17 Eylül’de vefat etti.   

Diane Di Prima: Amerikalı şair ve eylemci. Beat kuşağının en etkin kadın isimlerinden. Ürettiği 40'ı aşkın yapıt 20'den fazla dile çevrildi. 25 Ekim'de San Fransisco'daki evinde 86 yaşında vefat etti.

George Cockcroft: Luke Rhinehart ismiyle Zar Adam romanını kaleme alan ünlü yazar da bu sene veda ettiğimiz isimlerden.

Alison Lurie: Pulitzer Ödülü alan yazar 3 Aralık’ta 94 yaşında aramızdan ayrıldı.

Casus romanlarının usta ve dev ismi John le Carré 12 Aralık’ta hayata gözlerini yumdu.

*

Ne yazık ki 2020’de ülkemizde de büyük isimler ve büyük kayıplar yaşandı.

Oruç Aruoba: Yakın, Uzak gibi kitapların yazarı ünlü felsefeci, şair akademisyen Aruoba’yı 31 Mayıs’ta kaybettik.

Cahit Tanyol: 80 kuşağı şairlerinden, yazar ve sosyolog Prof. Dr. Cahit Tanyol geçtiğimiz ağustos ayında aramızdan ayrıldı.

Adalet Ağaoğlu: Ölmeye Yatmak, Fikrimin İnce Gülü, Bir Düğün Gecesi kitaplarının yazarı. 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biridir. Büyük usta temmuz ayında hayata gözlerini yumdu.

Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın