MAHŞER’İN KAPISI BİR KEZ DAHA ARALANDI!

Whhopi Goldberg dizide Abigail rolünde

Stephen King’in tüm dünyayı etkisi altına bir pandemiyi konu alan kitabı Mahşer’in ( The Stand,1978) dizi uyarlaması CBS tarafından yayınlanmaya başladı. Herhâlde daha iyi bir zamanlama düşünülemezdi. Hikâyenin ana hatlarını asırlardır süre gelen iyi-kötü, demokrasi-otokrasi ve özveri-narsisizm karşıtlıklarının üstünlük savaşı oluşturuyor. Gerek 2020 yılına karabasan gibi çöken pandemi gerekse tüm bu karşıtlıkların bu seneye damgasını vurması ile âdeta bu seneyi özetleyen bir dizi olacağa benziyor.

King’in kitapları pek çok kez televizyona uyarlandı ve kabul etmek gerekir ki, bazı dizi uyarlamaları kitaptan daha iyiydi. Tabii ki kitabın yanından dahi geçemeyecek başarısız uyarlamalar da yok değildi. Mahşer’in bu yeni uyarlaması kitabın gölgesinde kalacak mı, bunu zamanla göreceğiz.

İlk kez 1978’de 840 sayfa olarak yayımlanan Mahşer, 1990 yılında yeniden güncellendi ve kitaba birkaç yüz sayfa daha eklendi. Ardından 1994 yılında, King’in de küçük bir rolde yer aldığı televizyon uyarlaması ile seyirci karşısına çıktı. Fakat 2020 yapımı bu yeni uyarlamada göze çarpan ilk şey ise King’in yaptığı müdahaleler sonucu dizinin daha güncel ve 2020’ye uygun bir çehre kazanması oluyor. Keza Amerika’da geçtiğimiz yaz aylarında meydana gelen ırkçılık karşıtı ayaklanmalara istinaden, kitap boyunca beyaz ve sarışın bir adam olduğu sürekli vurgulanan Larry Underwood karakteri siyahi bir aktör tarafından canlandırılıyor. Açıkçası King, diziye okurların kitapta bulamayacağı unsurlar ekleyerek bir heyecan ve merak duygusunu körüklemeyi hedeflemiş gibi duruyor.

Fakat belirtmekte faya var ki Mahşer’de ele alınan salgın hastalık bilimsel bir mesele olmaktan öteye giderek, iyi ve karanlık güçlerin gövde gösterisinin fitilini ateşleyen bir kıvılcım olarak karşımıza çıkıyor. Zira doğaüstü güçler, dünyaya hükmetmek için “seçilmiş” zavallı ölümlüleri piyon olarak kullanmaya çalışıyorlar. Dolayısı ile tüm salgın hastalık ve kıyamet alegorisi iyi ve kötünün daimi savaşının gölgesinde kalıyor.

Dizi uyarlamasının başarılı olup olmadığı konusunda herkes tarafını seçmeye başladı bile. Sizler de dizinin, kitabın yerini dolduramayacağını düşünenlerden misiniz?


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın