“EY BURADAN İÇERİ GİRENLER ESERİMDEN İLHAM ALIN!”

British Museum William Blake'in bir eseri

“Ey buradan içeri girenler tüm ümidinizi geride bırakın!”

İlahi Komedya’da Cehennemin girişinde yazılı olan bu cümle, popüler kültüre mal olmuş ikonik bir alıntı olarak sıkça karşımıza çıkıyor. Bret Easton Ellis’in Amerikan Sapığı kitabında epigraf, Disney tema parkında Karayip Korsanları treninin girişinde ise uyarı yazısı olarak bizler göz kırpıyor. Tüm bunların yanı sıra, edebiyatın da ötesine geçerek bilgisayar oyunu dünyasına da esin kaynağı oluyor. Oyun meraklılarının da bileceği üzere World of Warcraft oyununda da İlahi Komedya’nın Cehennem betimlemelerinin rüzgârı hissedilebiliyor. Dolayısı ile bu kült eserin tek bir satırını okumamış olsanız da yüksek edebiyattan popüler kültüre kadar uzanan pek çok çalışmaya esin olmasından ötürü muhakkak aşina kalmışsınızdır.

Dante’nin 3 bölüm ve 14.233 satırdan oluşan bu eseri başlı başına bir edebiyat harikası fakat popüler kültürün yanı sıra, dünya edebiyatına yön veren birçok sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur. Botticelli, Blake, Delacroix ve Dali gibi isimlerin olduğu bu liste oldukça kalabalık. Zira dini kitaplardakinden daha zengin ve detaylı Cehennem tasvirleri içeren bu eserin sayısız dâhi isme esin vermesi hiç de şaşılası bir durum değil.

Eserin dünya sanat tarihi üzerindeki etkisini gözler önüne seren bir diğer nokta ise Rönesans’ın gidişatına dahi etki edebilecek bir düzeyde olması. Kitap, dönemin yaygın edebiyat dili olan Latince değil, Tuskan dilinin Floransa lehçesinde yazılmıştır. Bu, her ne kadar eserin geniş kitlelere ulaşmasına engel teşkil ediyor gibi görünse de edebiyat meraklıları İlahi Komedya’yı en iyi şekilde anlayıp sindirebilmek için bu dili öğrendiler. Bu sayede Tuskan dili Dante’nin de katkılarıyla oldukça yaygın hâle geldi ve Floransa Rönesans’ın merkezi konumuna ulaştı.

Kitabın İngilizce konuşan ülkelerde popülerlik kazanması ise şair William Blake’in İlahi Komedya’dan esinle yarattığı sayısız illüstrasyonla başladı.

Gençlik yıllarında eczacı olmak isteyen Dante’ye, bu yola girmeyip bizleri ve tüm edebiyat dünyasını beslediği için minnet duymak çok da yersiz olmaz. Keza T. S. Eliot da “Dante ve Shakespeare dünyayı aralarında paylaşmıştır. Üçüncü biri yoktur,” diyerek hayranlığını ve takdirini dile getirmiştir. Kim bilir, belki de İlahi Komedya’nın giriş cümlesi, “ Ey buradan içeri girenler kitabımdan ilham alın!” olmalıydı.

Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın