GÜNLÜK YAŞAMIN TÜM AĞIRLIĞINCA YARININ ÖYKÜLERİ

Dorotthy Parker 

Bazı kitap isimleri insanın içinde hemen alıp okuma isteği uyandırıyor. Mesela, Yarın Berbat Bir Gün. Ne kadar ilgi çekici bir kitap ismi, öyle değil mi? Ve tam da neredeyse artık her gün hissettiğimiz bir duygunun yansıması olarak karşılığını buluyor. Yarının berbat bir gün olabileceği gerçeği artık hepimizin içinde varlığını sürdürüyor. Çünkü bilinmezliğin dozajı tahmin edilenden daha fazla arttı.

Kitap, Amerika’nın Caz Çağı olarak nitelendirdiği 20. yüzyılın ikinci çeyreğine tekabül eden bir zaman diliminde kaleme alındı. 1893 doğumlu şair, yazar, senarist, eleştirmen Dorothy Parker tarafından yazılan öyküler döneminin insanını yansıtırken aynı zamanda insanın temel duyguları üzerinden kaleme alındığından ilgiyle okunmaya devam etmekte. Atak, cüretkâr, sözünü esirgemeyen, eleştirinin dozunun fazla olmasında hiçbir sakınca görmeyen Parker’ın öyküleri, Amerika’da patlak veren ve tüm dünyayı saran büyük bunalımın hemen öncesinde şehir insanlarının yaşantılarına odaklanılıyor; evlerinden çıkıp canlı şehir hayatına karışan, gösterişe düşkün fakat sığ kişilerin yaptıkları kötü seçimlerin hayal kırıklıklarıyla çevrelenmiş, çıkış yolu arayan sıradan insanların yaşamı… Mevcut şartlarında mutlu olan karakter neredeyse yok gibi. Bir hayal içinde olmak, imkânsızı istemeye dönüşürken, şehir hayatının sürdürülebilir hayatlar için yarattığı dipsiz kuyu herkesi içine çekiyor. Sahnede bir hareket, bir canlılık, sürekli diyaloglar;  bu diyaloglar etrafında şekillenen mücadele ilişkilerin asıl yapısını perdelerken, insanların nasıl da büyük bir arayış içerisinde olduğuna şahitlik ediyoruz. Her kişinin arayışı kendi dünyasına göre şekillenirken, toplumun içinde bulunduğu çıkmazların da çok derin olduğunu okuyor, yaratılan o büyük sistem çarkında insanların dipsiz kuyulara nasıl atıldığına, sonu belirsiz yollarda nasıl yürütüldüğüne şahitlik ediyoruz.

Öykülerde feminist bakış açısının unsurlarıyla da sıkça karşılaşıyoruz elbet; Dorothy Parker aynı zamanda bir kadın hakları aktivisti.  Evde oturan kadın yerine dışarı çıkan, dışardaki hayatı kavramaya çalışan ve böylesine eril bir düzen içerisinde kendi doğruları minvalinde yaşamaya çabalayan kadın karakterler, Yarın Berbat Bir Gün’ü daha da önemli bir yere konumluyor. Kadınları bir ev nesnesi olmaktan çıkaran her bir öykü, dönemin okurlarını 21. yüzyılın iş hayatında faal kadınlara hazırlamak istemiş gibi… Öykülerde kadın-erkek ilişkilerindeki iletişim sorunlarının ezeli savaşları, diyaloglar eşliğinde bizlere sunulurken o zamandan bu zamana, o toplum yapısından içinde bulunduğumuz dünya düzeni ve toplum yapısına çok da fazla bir değişikliğin olmadığını gözler önüne seriyor. 

Yarın Berbat Bir Gün öykü seçkisini gözünüzden kaçırmayın…   

Yarın Berbat Bir Gün 

Dorothy Parker

Çeviren: Başak Bekişli

Deli Dolu Yay.

280 Sayfa


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın