“FRANKENSTEIN, CANAVARIN ADI DEĞİL!”


Sanat dünyasında başkarakterin değil, diğer karakterlerden birinin adını taşıyan pek çok eser var. Eğer aklınıza Rebbecca ve Godot’yu Beklerken geliyorsa bu, başka bir makale konusu. Zira bu kitaplara adlarını veren karakterler roman boyunca asla ortaya çıkmıyorlar.

1. Baba: Marlon Brando sadece 16 dakika boyunca filmde yer alıyor.

2. Yıldız Savaşları: Bölüm I- Gizli Tehlike: Filmin orijinal adı (The Phantom Menace) film boyunca çok az görünen Darth Sidious karakterine gönderme yapıyor.

3. Julius Caesar: Caesar rolünü oynayan tüm oyuncular, üçüncü perdenin birinci sahnesinde domates suyuna bulanmış şekilde bir süre sahnede kalıp daha sonra temizlenmek için kulise gidip oyunun neredeyse tamamını kulisten izlediğini söylüyor.

4. Zelda Efsanesi: Zelda, başkarakter Link’in oyun boyunca kurtarmaya çalıştığı prensestir.

5. Üç Silahşorler: Tüm öykü aslında dördüncü silahşor D’Artagnan’ın etrafında şekilleniyor.

6. Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day): Filmin orijinal adı Pensilvanya’da her yıl kutlanan Dağ Sıçanı Günü’nden gelmektedir. Bu festivalin sembolü olan Punxsutawney Phil adlı dağ sıçanı elbette ki bu filmin başkarakteri değil.

7. Üçüncü Adam: Harry Lime kitaba ve filme ismini veren karakterdir ama ne yazık ki filmde de Graham Greene’nin kitabında da oldukça az sahne alıyor.

8. Muhteşem Gatsby: F. Scott Fitzgerald’ın romanı Jay Gatsby’den ziyade Nick Carraway odağında şekilleniyor.

9. Frankenstein: Sıklıkla karıştırıldığı üzere, Frankenstein bilim insanının adıdır, canavarın değil.

Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın