JOHN LE CARRÉ’NİN ARDINDAN…

John le Carré Londra’daki evinde. Fotoğraf: Charlotte Hadden for The New York Times

Casusluk romanlarının usta ismi John Le Carré geçtiğimiz cumartesi hayata gözlerini yumdu.

Ünlü yazar George Orwell’e göre, yaratıcı bir yazar en fazla 15 sene kariyerinin zirvesinde kalabilir. Fakat bu iddianın gerçeği yansıttığı söylenemez. Zira John Le Carré neredeyse 60 yıl boyunca yaratıcılığından ve özgünlüğünden taviz vermeden, son yarım asrın en kült casusluk romanlarını kaleme aldı. İlk romanı Ölüme Çağrı 1961 yılında yayımlanırken, son kitabı geçtiğimiz sene raflardaki yerini aldı. Carré’yi başarılı kılan ise yazdıklarının kalite ivmesinin son kitaba kadar hız kesmeden artmasıydı.

89 yaşında vefat eden Le Carré, ayakları yere sağlam basan, sofistike ama bir o kadar da ezber bozan bir üslup ile yakın tarihin önemli başlıklarına ışık tuttu. Özellikle, soğuk savaş dönemini konu alan unutulmaz romanlara imza attı.

Yazar, romanlarında yer yer kendi oluşturduğu jargondan yararlanarak zengin, özgün ve dinamik bir dil yarattı. Öyle ki günümüzde istihbarat servislerinde sıkça kullanılan “Bal Tuzağı” terimi Carré’nin romanlarından literatüre girdi.

Carré’nin romanlarını okumamış olsanız da bir aşinalık hissine kapılmış olabilirsiniz çünkü yazarın eserlerinin büyük bir kısmı beyaz perdeye ve televizyona uyarlandı. Fakat edebi başarılarının ve medyadaki yansımasının onu popülarite ile kaynayan bir cadı kazanına atmasına asla izin vermedi. Kitap turlarından ve röportajlardan mümkün olduğunca kaçındı. Hiçbir zaman ödül kazanma kaygısıyla sanatını icra etmedi. Öyle ki 2011 yılında Man Booker ödülü için aday gösterildiğini duyunca, adının hemen listeden çıkarılmasını talep etti.

Yazar yalnızlığa ve mahremiyete öylesine düşkündü ki Cornwall’daki evinin civarındaki arazilerin bir kısmını satın alarak etrafındaki insan etkileşimini en aza indirmişti. Carré’nin yalnızlık kavramına düşkünlüğü eserlerine de yansımış olacak ki “Köstebek” kitabının ilk taslaklarından birinde, “Uçurumun kıyısında tek başına yaşayan yalnız ve küskün adam, tepeden ona doğru gelen siyah arabaya bakıyordu,” cümleleri ile kendini tasvir ediyordu belki de.

Eğer sizler de casus romanlarının usta ismi Le Carré’nin unutulmaz eserleri ve gizemli özel hayatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Adam Sisman’ın 2015’te yazdığı biyografiyi mutlaka okumalısınız.

Hazırlayan: Nurbike Bengisu Yılmaz


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın