ESERLERİNİN YAKILMASINI İSTEYEN 10 SANATÇI

Gerçek bir “Fahrenheit” Dosyası

1. Virgil’in Aeneis Destanı: İmparator Augustus’un emri ile eserin yakılması önlenmiştir.

2. Dante Gabriel Rossetti’nin şiirleri: Şairin anlattığı üzere, o zaman henüz yayımlanmamış pek çok şiirini 1862’de ölen karısının mezarına gömmüş ve mektupların sonsuza dek orada gömülü kalacağına yemin etmiştir. Fakat yıllar sonra fikrini değiştirmiş ve mektupları mezardan çıkarıp yayımlamıştır.

3. Emily Dickinson’ın mektupları: Dickinson 1886 yılında hayata gözlerini yummadan önce kardeşi Lavinia’ya tüm mektuplarını yakmasını vasiyet etmiştir. Lavinia birkaç mektubu yakmış olsa da şiirleri ve pek çok mektubu kül olmaktan kurtarmıştır.

 4. Aubrey Beardsley’in sıradışı çizimleri: Çizer, illüstrasyonlarının yakılması için yayımcısı Leonard Smithers’e talimat verse de bu talebi gerçekleşmemiştir.

5. Franz Kafka’nın Dava, Şato ve Amerika gibi tamamlanmamış eserleri: 1924 yılında vefat eden Kafka, editörü ve yayımcısı Max Brod’dan eserleri yok etmesini istemiştir. Ne var ki Brod bu eserlerin yok olmasına göz yumacak en son kişiydi.

6. Papazın Kızı: George Orwell, bu kitabını tam bir “keşmekeş” olarak tanımlamıştır ve yaşadığı müddetçe bir daha asla yayımlanmasına izin vermemiştir. Fakat kitap 1950 yılında, yazarın ölümünden hemen sonra yeniden basılmıştır. Aksi takdirde bugün tüm günahların bedelinin “çiroz” olduğunu hiçbirimiz öğrenemeyecektik.

7. Vladimir Nabokov’un Laura’nın Aslı adlı romanı: Yazarın oğlu Dimitri Nabokov babasının vefatından 32 yıl sonra, 2009 yılında kitabı yayımlamayı başarabilmiştir.

8. Philip Larkin’in şiirleri ve mektupları: Larkin, Monica Jones’a tüm günlüklerini yakmasını vasiyet etmiştir. Ayrıca 1985’te, ölümünden kısa bir süre önce Andrew Motion’a da kimsenin görmesini istemediği tüm eserlerini ateşe vereceğini söylemiştir. Şair bunu yapamamış olacak ki daha önce yayımlanmamış şiirleri ve mektupları hâlen karşımıza çıkmaya devam ediyor.

9. Otomatik Portakal: Stanley Kubrick, filmin 1973 yılında İngiltere’de gösterime girmesine izin vermemiştir. Fakat 1992’de Londra’daki Scala sineması yasadışı yollarla filmi gösterime sokmuş ve bu nedenle kapatılmıştır. Film, Kubrick’in 1999 yılında vefat etmesinin ardından İngiltere’de gösterime girebilmiştir.

10. Edward Albee’nin tamamlanmamış el yazmaları: 2016’da hayata gözlerini yuman yazar, yarım kalan eserlerinin yakılmasını vasiyet etse de bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz bilinmiyor.

Hazırlayan: Bengisu Yılmaz 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın