TOLKİEN’İN EVİ İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

J.R.R Tolkien, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisinin büyük bir kısmını Oxford’daki bu evde yazdı.

J.R.R Tolkien’in uzun yıllar yaşadığı ev satışa çıktı. Bunun üzerine Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit hayranlarının destek verebileceği bir bağış kampanyası başlatıldı. Elde edilen bütçeyle evin restore edilip Tolkien müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.

“Project Northmoor” adlı bu bağış kampanyası ile üç ay içinde 5,3 milyon dolar toplanması hedefleniyor. Kampanya, adını Tolkien’in Oxford’da Northmoor sokağında bulunan evinden alıyor. Tolkien, eşi Edith ve dört çocuğuyla 1930-1947 yıllarında bu evde yaşadı. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisinin büyük bir çoğunluğunu burada kaleme aldı.

Hiçbir kâr amacı gütmeyen bu kampanya ile Tolkien çalışmalarına adanmış bir edebiyat merkezi kurulması hedefleniyor. İngiliz yazar Julia Golding, Tolkien’in dünya çapında büyük bir hayran kitlesi olduğunu ama belirli bir Tolkien merkezinin bulunmadığını ifade etti. Yazar; Jane Austen, Charles Dickens ve Thomas Hardy gibi isimlere ait merkezler varken, edebiyat dünyasında nispeten onlar kadar etkili olan Tolkien’in de bir edebiyat merkeziyle onurlandırılması gerektiğini ekledi.

Ian McKellen, John Rhys-Davies ve Martin Freeman gibi Tolkien filmlerinde yer alan ünlü isimler destek için hazırlanan videoda bir araya geldiler.

Kampanyadan elde edilmesi hedeflenen 6 milyon dolar ile ev satın alındıktan sonra, restorasyon çalışmaları ve edebiyat merkezinin kurulum hazırlıkları için de bütçe ayrılacağı bildirildi. Ayrıca katılımı artırmak ve destekçileri teşvik etmek adına, 25 dolar ve üzeri meblağlarda bağış yapanlara özel bir sertifika verilecek.

Hazırlayan: Bengisu Yılmaz 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın