KAYGI VE SEVİNÇ BİR ARADA

Fotoğraf: Katherine Taylor/Reuters

Glück, 2020 Nobel ödülünü geçtiğimiz ekim ayında kazanmıştı. Ödülün yanı sıra jürinin, “Yalın güzelliğiyle bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesi nedeniyle…”, şeklindeki övgüleri de dikkat çekmişti. Ne var ki Glück, ödül gecesinden bu yana neredeyse ilk kez basın karşısına çıktı. Şair; sürekli çalan telefonlardan, maruz kaldığı ilgiden yakınarak özel hayatının ve günlük yaşamının sekteye uğramasından hoşnut olmadığını dile getirdi. Evinin önünde bekleyen basın mensuplarına tüm gün onu bekledikleri için teşekkür etti ve aracına binmeden önce samimi bir itirafta bulundu. Glück, ödülü kazanmasının ardından hem “kaygılı” hem de “sevinçli” hissettiğini ifade etti.

Pazartesi günü yayımlanan konuşması da şairin karmaşık duygularını yansıtıyor. Ödül gecesini ardından, bunca zamandır eserlerinde tarif etmeye çalıştığı “kaygı” ve “telaş” hâlini sonunda kendi benliğinde de hissederek uyandığını belirtti. Ayrıca, “Pek çok yazar geniş kitlelere ulaşmayı umarak yola çıkar. Ama bazı şairler insanlara ulaşmayı mekânsal boyutlarla ölçmez. Bir konferans salonunu doldurmak pek bir anlam ifade etmez onlar için. İnsanlara ulaşmak, onların hayatlarına dokunmak zamansal bir olgudur. Zamanın ötesine, geleceğe ulaşmak…” diye sözlerine devam etti.

Her ne kadar ödülün getirdiği sorumluluk hissi şairde endişe uyandırmış gibi görünse de Glück’ün yaratıcılığından bir şey götürmeyeceğe benziyor. Zira önümüzdeki sonbaharda yayımlanacak olan Winter Recipes from the Collective şimdiden edebiyatseverlerin iştahını kabartmış durumda.

Hazırlayan: Bengisu Yılmaz


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın