• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • Gogol'un Yüzyıllar Önce Yazdığı Portre Öyküsünden Bugünün Sosyal Medyasına Kısa Bakış

GOGOL’UN YÜZYILLAR ÖNCE YAZDIĞI PORTRE ÖYKÜSÜNDEN BUGÜNÜN SOSYAL MEDYASINA KISA BAKIŞ

Nikolay Vasilyeviç Gogol

Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün 1800’lü yıllarda kaleme aldığı kısa öyküsü Portre, bir sanat mağazasında insanı dehşete düşüren gerçekçi bir yaşlı adam portresi gören ve onu satın almak için çırpınan genç, yetenekli ve parasız bir sanatçı olan Andrey Petroviç Çartkov’un hikâyesini anlatır. Hikâyenin ilk bölümü on dokuzuncu yüzyıl St. Petersburg’unda geçer. Gogol, bu kısa öyküde bir portreden yola çıkarak onun insan üzerindeki etkilerini anlatır. Bugün sosyal medyanın üzerimizdeki etkisini anlatmıştır sanki. Bu mecraların bu kadar çok kullanılmasının sebeplerine ve kullanma biçimlerine adeta yüzyıllar önce değinmiştir…

Gogol, kısa öyküsünde ressam Çartkov’a kendi resimlerini yaptırmak için gelen insanları anlattığı bölümde, insanların kendileriyle ilgili “gerçeklik” algısını da gözler önüne serer. Bölümde şu cümleler geçer:

"... Kadınlar çoğunlukla ruh güçlerinin, karakter yüceliklerinin yansıtılmasını istiyorlar; portrelerinin kendilerine benzemesinden çok, fazlalıkların törpülenmesini, kusurların küçültülmesini, hatta mümkünse eğer bunların hiç gösterilmemesini önemsiyorlardı. Kısacası görüldüğü anda aşık olunacak değilse de bakılabilir bir yüzleri olmalıydı resimde. O nedenle de poz vermek için oturduklarında öyle birtakım havalara bürünüyorlar, öyle ifadeler takınıyorlardı ki şaşıp kalıyordu Çartkov. Kimi melankolik, kimi hayallere dalmış bir havaya bürünüyor, kimi de ağzını küçük gösterebilmek için dudaklarını büze büze toplu iğne başı kadar bir ağız çıkıyordu ortaya. Bütün bunların üstüne bir de portrelerin zorlama olmaksızın, doğal biçimde kendilerine benzemesini istiyorlardı.

Erkeklerin de onlardan kalır yanı yoktu. Kimi portresinin başları sert, enerjik bir biçimde yana dönük olarak yapılmasını istiyor, kimi esin perisini arar gibi gözlerini yukarı çeviriyordu. Muhafız alayından bir teğmenin gözlerinde savaş tanrısı Mars'ın görünmesini istemesi ilginç taleplerden biriydi. Yüksek makam sahibi sivil memurlar, yüzlerine dürüstlük, soyluluk anlamı vermeye çabalıyor, bu duyguyu güçlendirmek için de kapağında okunaklı şekilde “Her zaman dürüstlükten yanaydı.” yazılı bir kitap tutuyorlardı ellerinde..."


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın