STEINBECK’TEN OĞLU THOM’A MEKTUP: İYİ ŞEYLER ASLA ELDEN KAÇMAZ

1962’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen, eserlerinde genellikle işçilerin yaşamını ve toplumsal sorunları işleyen, Fareler ve İnsanlar ve Gazap Üzümleri gibi kült romanların yaratıcısı, Amerikalı yazar John Steinbeck, aynı zamanda iyi bir mektup yazarı olarak da tanınır. 1958 yılında yatılı okulda okurken Susan adlı bir kıza âşık olduğunu söyleyen oğlu Thom’a aşk adına öğütlerde bulunduğu bir mektup yazar. Bilgelik barındıran bu metin, hepimizin yolunu aydınlatabilecek nitelikte.  

İşte o mektup…

New York

10 Kasım 1958

Sevgili Thom,

Bu sabah mektubunu aldık. Mektubuna kendi bakış açımdan cevap vereceğim, Elaine de kendi bakış açısından.

İlk olarak, eğer âşıksan bu iyi bir şeydir, hatta bir insanın başına gelebilecek en iyi şeydir. Sakın bunu küçümsemelerine izin verme.

İkincisi, aşkın çok çeşidi vardır. Biri bencil, cimri, açgözlü, egoist ve aşkı kendini beğenmek için kullanır. Bu aşkın, çirkin ve “kötü” çeşididir. Diğeri, içinde iyi olan her şeyi dışa vurmanı sağlar. İyilik, itibar ve saygı. Sadece toplumsal saygı meselesi değil, bir başkasını eşsiz ve değerli görebilmeni sağlayan o daha yüce saygıyı da.

İlk çeşidi seni hasta, küçük ve zayıf yapabilir, ikincisi seni güçlendirir, sahip olduğunu bilmediğin cesareti, iyiliği ve bilgeliği ortaya çıkarmanı sağlayabilir.

Bunun gelip geçici bir gençlik aşkı olmadığını söylüyorsun. Eğer bu kadar yoğun duygular hissediyorsan elbette gençlik aşkı değildir.

Hissettiklerini herkesten daha iyi biliyorsun sen. Sana bu konuda ne yapman gerektiğiyle ilgili yardımcı olmamı istiyorsun; bunu yapabilirim.

Öncelikle sonuna kadar hislerinin tadını çıkar, müteşekkir ol ve şükran duy.

Aşkın amacı, en iyi ve en güzel amaçtır. Ona ulaşmaya çalış.

Eğer birine âşıksan o kişiye açılmakta bir tehlike yoktur; yalnızca bazı insanların çok çekingen olabileceğini unutmamalısın, bazen ilan-ı aşk ederken bu çekingenliği göz önünde bulundurmak gerekir.

Kızlar senin ne hissettiğini bilmek gibi bir özelliğe sahiplerdir, ama yine de hissettiklerini duymak isterler.

Bazen hislerine bazı sebepler dolayısıyla karşılık alamazsın, ama bu hissettiklerinin değerini ya da güzelliğini azaltmaz.

Son olarak, senin ne hissettiğini biliyorum, çünkü ben de aynı şeyleri hissediyorum; sen de böyle hissettiğin için memnunum.

Susan’la tanışmayı çok isteriz. Bu görüşmenin planlarını Elaine yapacak, çünkü bu onun uzmanlık alanı; çok da memnun olacaktır. O da aşkı biliyor, belki sana benden daha fazla yardımcı bile olabilir.

Ve sakın kaybetmekten korkma. Eğer doğruysa devam edecektir. Acele etme yeter. İyi şeyler asla elden kaçmaz.

Sevgiler,

Baban”

Kaynak: brainpickings

Çeviren: Barış Berhem Acar 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın