KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

Kitap okumak, insanın kendini geliştirmesi, hayatı algılayabilmesi ve başarıya giden yolda sağlam adımlar atabilmesini sağlar; hobiler kategorisine yazılacak bir maddeden çok daha fazlasıdır. Peki ne kadar zamanda kaç kitap okumalı? Nasıl bir okuma düzenini yakaladığımızda okuma alışkanlığı kazandığımızdan söz edebiliriz? Okuma alışkanlığını nasıl kazanırız? Bütün bu sorulara birkaç maddede yanıt bulmaya çalışacağız. Ancak bu yazıyı okurken amacınız hayatta başarılı bir yol izlemenin ipuçlarını görmekse zamanımızın önemli girişimcilerinden konuya dair alıntı yapmak iyi olacaktır. Örneğin, Elon Musk, “Önce kitaplar, sonra da ailem tarafından büyütüldüm,” der. Bilimkurgu hayranı olan Musk, gençliğinde her gün yaklaşık on saatini okumaya ayırdığını da paylaşır. Bill Gates de yılda elli kitap okuduğu bilgisini paylaşır ve şöyle der: “Her kitap, keşfedilecek yeni bilgilerin yolunu açar.” Başarı denince akla gelen bir diğer isim ise, iki haftada en az bir kitap okumaya çalıştığını söyleyen Mark Zuckerberg. O da şöyle der: “Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi sağlar.”

İlgi alanlarınızı keşfedin ve kitap listenizi ona göre düzenleyin.

Konumuz kitap okuma alışkanlığı kazanmak, öyleyse önce kendimizi tanıyarak başlamalı. “Biz kimiz ve hangi tür kitaplardan hoşlanıyoruz?” sorusuna doğru yanıtlar vermeliyiz. Sırf çok satıyor, bir arkadaşımız öneriyor ya da okumak bir nevi kültür göstergesi olacak diye, bizi okuma eyleminden tamamen soğutacak başlıklara yönelmemeliyiz. Doğru kitaplarla başlamak, okuma alışkanlığı kazanmamızdaki en doğru adımdır.

"50 sayfa kuralı"nı mutlaka uygulayın.

Her kitap bize uygun olmayabilir. Doğru kitabı seçmek için “50 sayfa kuralı”nı uygulayabiliriz. İlk elli sayfasını okuyarak hem kitaba hem de kendimize bir şans verebiliriz. Eğer bir türlü kitabın içine giremediysek ya o kitap bizim zevkimize uygun değildir ya da okumanın zamanı henüz gelmemiştir. Kitap okumaktan sıkılmak yerine, doğruyu bulma gayreti taşıyan bu faydalı yönteme başvurabiliriz.

Her zaman yanınızda mutlaka bir kitap bulundurun.

Her anı dolu dolu değerlendirmek gerek. Doğru kitabı seçmek kadar kendimizi ondan mahrum bırakmamak da önemli. Kitap okuma eylemini hayatımıza adapte etmek istiyorsak, onlardan uzak kalmamalıyız. Yanımızda daima bir kitap bulundurmak, ilk boş ânımızda cep telefonuna sarılmaktan daha nitelikli ve yararlı bir eyleme yönelmemizi sağlayabilir.

Sürekliliğe önem verin, kendinizi yarı yolda bırakmayın. 21 gün kuralını unutmayın!

Aslında adapte olmak istediğimiz konu ne olursa olsun, altın kural istikrardır. Mesele kitap okuma alışkanlığı kazanmak olunca, son günlerde gündemde olan “21 gün kuralı” yardımcılarımızdan biri olabilir. Bu süre, beynimizin bir şeyi alışkanlık haline getirmek için ihtiyaç duyduğu zamanı ifade eder. Büyük bir kararlılıkla yirmi bir gün boyunca kitap okumak, bunu bir alışkanlığa dönüştürmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

Mutlaka kendinize ait iki liste yapın!

Evet, iki listeniz olmalı; biri okuyacağınız diğeri de okuduğunuz kitapların listesi. İstikrar kadar önemli bir konu daha varsa o da düzendir. Kitap okuma konusunda ihtiyacımız olan motivasyonu sağlama konusunda bu listelerden büyük destek alacağız. Örneğin, okuduğumuz kitapların listesi, geri dönüp baktığımızda ne kadar çok kitap okuduğumuzu ya da ne kadar eksik olduğumuzu görmemizi sağlayacak. Hatta bu listeyi kitaplar hakkındaki notlarınızı ekleyerek genişletebilirsiniz.

Okuduğunuz kitapları paylaşın, önerin.

Paylaşma ihtiyacı hepimizin doğasında var. Okuduğunuz ve çok sevdiğiniz bir kitap hakkındaki yorumlarınızı yakın çevrenizle ya da sosyal medyadaki takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Sizinle aynı kitaba ilgi duyan ya da kitap konusunda farklı eleştirilere sahip kişilerle konuşmak, kitap üzerinden fikir geliştirmeyi destekleyen olumlu bir eylemdir.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın