DÖNE DÖNE OKUDUĞUM BİR KİTAP

Bazı kitapları bir kez okumak yetmiyor. İhtiyaç halinde tekrar ve tekrar okumak, her okuduğunda da cümlelerden yeni anlamlar devşirmek, insanın gündelik hayatın türlü derdiyle yorulan zihnine iyi geliyor.
Benim için bu ‘döne döne okunacak kitaplardan’ bir tanesi, Pema Chödrön’ün Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat, adlı kitabı.
Sinek Sekiz Yayınları’ndan çıkan, geri dönüştürülmüş kağıttan yapılı mütevazı kapağı ve sayfalarıyla, içeriğiyle pek uyumlu olan bu kitap, ‘tam bugünlerin kitabı’.
Ama bu kitabı on yıl önce okumuş olan bir okur da (Türkçe basımı 2015, ama Chödrön çok daha evvel yazmış tabii) on yıl sonra okuyacak okur da rahatlıkla aynı cümleyi kurabilir gerçi.
Çünkü biz sadece bugünleri, yaşadığımız zamanı, karmaşık ve altından kalkılamaz sansak da dünya aslında her vakit deli gibi çalkalanmaya ve böylece değişip gelişmeye devam etmişti.
Chödrön kitapta, her şeyi kontrol etmeye alışkın zamane insanın belirsizlikle nasıl dost olabileceğini anlatıp, gündelik hayatta uygulanabilecek ipuçları veriyor.
“İyi/kötü, doğru/yanlış hikâyesinden vazgeçip kısa bir süre için bile olsa sadece acıyı deneyimlediğinizde acı hakkındaki düşünceleriniz ve genellikle acının kendisi de uçup gider.”
“Ün ve itibarsızlık da kesinlikle pusuda beklemektedir. Birçok insan ünlü olacak konumda değildir. Ama bu ikiliği iyi bir isim sahibi olmak, insanların bizim hakkımızda iyi düşünmesi ve itibarımızı kaybetmek istememek olarak ele alabiliriz. Pek çoğumuz için bu çok derinlerde yatan bir duygudur. Bazılarımız için yaptığımız ve söylediğimiz her şey başkalarının bizim hakkımızda iyi düşünmesi, hayranlık uyandırmak ve küçümsenmemek içindir.”
Kitap, bunlar gibi insanı kendine getiren yüzlerce bilgece cümlenin bütününden oluşuyor.
Okudukça iyi geliyor, tekrar tekrar okudukça da ferahlatıyor. 

Şiddetsiz iletişim mümkün mü? 

Farkında olmadan iğneleyici, şefkatle yaklaştığını sanırken buyurgan, gözlemci yerine yargılayıcı...
Gündelik iletişim diline yakından baktığında bunlardan birini ya da hepsini yaptığını görüp şaşırabilirsin.
İyi bir şey söylediğini sanırken aslında fena halde kalp kırabilirsin.
Ya da karşındakini dinlediğini sanırken aslında kendini dinliyor olabilirsin.
Şiddetsiz İletişim/Bir Yaşam Dili’nde M. B. Rosenberg, sadece iletişim bilimiyle ilgilenenlere değil, konuşan bir varlık olarak tüm insanlara şiddet içermeyen bir iletişimin nasıl mümkün olacağını anlatıyor.
Hikâyelerle desteklenen bu kitapta düşünce kalıplarını kökten değiştirecek kadar güçlü öğretiler ve hayatı iyileştirip zenginleştirecek ifade biçimlerinin yöntemi anlatılıyor.
 

Orhan Pamuk’tan yeni bir kitap 

Turuncu, Orhan Pamuk’un yeni kitabı.
İstanbul gece hayatını ve o hayattan ağır ağır silinen renkleri, yüzleri, sesleri anlattığı kitabında Pamuk, kendi çektiği sokak fotoğraflarına da yer vermiş.
Artık bir koruması olmasının verdiği konforla tekinsiz sokaklara girip çıkarak, hem romanı için rahatça malzeme topladığını hem de kendince ilginç bulduğu bu dünyanın izlerini zevkle kovaladığını anlatıyor kitabında.
Yiten İstanbul renklerine saygıyla...
Okuduklarımızın bizi ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmesi umuduyla...
İyi Kasımlar.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın