• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • Neıl Gaıman: "Narnıa, O Sihirbazlık Numarasıyla Yazmak İstememi Sağladı"

NEIL GAIMAN: "NARNIA, O SİHİRBAZLIK NUMARASIYLA YAZMAK İSTEMEMİ SAĞLADI"

Birçok çizgi romanı da kapsayan bilimkurgu ve fantezi türünde eserler veren İngiliz yazar Neil Richard Gaiman, The Guardian’a verdiği röportajda hayatını başka duygularla yakalayan kitapları paylaştı. Yazmasına etki eden, hediye ettiği, ağladığı, güldüğü ve daha pek çok sebeple sorulara dahil olan kitapların listesi bu röportajda.

Şu anda okuduğu kitap

Mary Beard’in yazmış olduğu The Invention of Jane Harrison. Hope Mirrles beni büyüledi ve Jane Harrison ile ilişkisi hayatının bileşenlerinden biriydi. Çevrilmiş bir Rus masalları kitabı üzerinde işbirliği yaptıkları Harrison’ın teorileri, hem Mirrlees’in modernist şiiri Paris hem de Lud-in-the-Mist’in ayrılmaz bir parçası gibi görünüyor. Mary Beard’ın bu kısa, ama harika kitapta biyografinin ne olduğuna dair fikirleri yeniden yapılandırmasını ve incelemesini izlemeyi seviyorum. Ayrıca bir de Natalie Haynes’in yazdığı Pandora’s Jar: Women in the Greek Myths var. Onu yavaşça ve zevkle okuyorum. Her seferinde bildiğimi sandıklarımı alt üst etme şeklinden sevinç duyuyorum.

Hayatını değiştiren kitap

Gene Wolfe’dan The Book of the New Sun. Wolfe’un arkadaşlığı olmasaydı ya da akıllı bir okuyucu tarafından daha çok zevkle yeniden okunmak için yazmanız gerektiği dersini almasaydım yazar olamazdım.

Keşke yazmış olsaydım dediği kitap

Hope Mirrless’in yazdığı Lud-in-the Mist. Bu, Faerie’nin vahşi doğasının yanındaki yavan toprak hakkında yazılmış müthiş bir İngiliz fantastik roman. Tüm iyi fantezilerde olduğu gibi aile ve memnuniyetsizlikle ilgili, sonsuza dek değişmiş olan peri meyvesi hakkında bir tarih ve gizemli bir cinayetin anlatısı.

Seni güldüren son kitap

Marty Feldman ve Barry Took’un yazdığı Round the Horne Scripts.

Yazımını etkileyen kitap

C.S. Lewis’ten The Voyage of the Dawn Treader. Altı yaşındayken okumuştum. Narnia’ya ve büyülü hikâyesine âşık oldum. Lewis, yazarken harika vakit geçiriyor gibiydi. Sanki okuyucuları akıllı arkadaşlarıymış gibi onlara güveniyordu. O gün ilk kez kelimelerin arkasında birinin olduğunu fark ettim. Yazmak istememi sağladı. Bu sihir numarasını yapmak istememi sağladı.
Seni ağlatan son kitap

Diana Wynne Jones’un Dogsbody kitabını on beş yıl önce kızım Maddy’e okumuştum. Kitabın sonuna geldiğimde ikimizin de yanakları ıslaktı.

Okumadığın için utandığı kitap

Laurence Sterne’den Tristram Shandy. Kitaptan alıntılar okudum ve sevdim. Anlamlı bulduğum, okuyabileceğim bir kitap. Ancak henüz okumadım.

Hediye ettiğin kitap

Tom Phillips’ten A Humument. Renkli sayfaları, mesajları ve düşünceleriyle aydınlatan bir Viktorya dönemi romanı. Her zaman insanlara hediye ederim. Birkaçının bile okuyup beni gibi seveceğini umarım.

Hatırlanmasını en çok istediğin kitap

Pek seçme şansın yok. Muhtemelen sen de hatırlanmayacaksın. En sevdiğim yazarların çoğu artık modası geçmiş ve unutulmuş durumda, ama arada bir birisi kitaplarımdan birini tozlu bir yığın hâlinde bulup rahatlasa, bundan mutluluk duyarım.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın