CEMAL SÜRAYA YUVASINA GERİ DÖNDÜ

Yeğeni Güzin Tanyeri ile Cemal Süreya ve şiirleri üzerine söyleşi - Damla Karakuş

Sevgili Cemal Süreya, Can Yayınları’na geri döndü. Yayınevi şu sözle kucakladı şairini: “Şimdi Sevda Sözleri’ni ilk yayımladığı yuvasına geri dönüyor.” Ülkü Tamer’in, Süreya için söylediği “Tanrı bin birinci gece şairi yarattı, bin ikinci gece Cemal’i.” cümlesini bir kez daha fısıldadı okurun kulağına. Renkli sosyal medya duyuruları ile bir kez daha okurun dünyasına konuk oldu. Nejat İşler’in sesinden “İşte Tam Bu Saatlerde” şiiri onu hatırlattı. Zaten onu unutmak da mümkün değildi! Laleli’den dünyaya açılan tramvaylar, Afrika’nın dahil edildiği sevdalar, içinden sevgi akan tüm dizeler bir dereden akar gibi akıyordu. Belki soluksuz, ama yine de hep dingin. Cemal Süreya ile ilgili bu haber üzerine bir dosya hazırlamak istedim ve annesinden dinlediklerini “Size Nefesimi Bırakıyorum” adlı biyografik kitapta derleyen Güzin Tanyeri ile telefonda küçük bir sohbet ettik. Kalbi anılarla dolu yeğen Güzin Hanım, telefonu şöyle kapattı:

“Sevda Sözleri, bendeki eski baskısı, sayfa 301. Park şiiri.

‘Öyle sevdim ki seni

Öylesine sensin ki

Kuşlar gibi cıvıldar

Tattırdığın acılar…’”

Böylece sondan başlayan, sohbet tadında küçük bir röportaj çıktı ortaya…

Yeğeni Güzin Tanyeri ile Cemal Süreya ve şiirleri üzerine söyleşi - Damla Karakuş

Cemal Süreya ailesinin kıymetli şiiri

Güzin Hanım, aile için kıymetli şiirden söz ediyor:

“Dayımın şiirlerini çok seviyorum. “Şarkısı Beyaz”ın yeri bizde büyük. Anneannemi anlatıyor. Dayım anneciğine “Beyaz”dermiş ya, ondan yazmış.” diyor.

Aynı zamanda bu şiir, Cemal Süreya’nın yayımlanan ilk şiiri. 1953’te, Siyasal Bilgiler Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyken Mülkiye dergisinde yayımlanıyor.

Güzin Hanım, şunu da eklemeden geçmiyor:

“Birçok şiirin içinde bizim anladığımız, kimsenin bilmediği şeyler var. Hissediyoruz. Etkiliyor bizi. Şiirlerini tekrar tekrar okuyorum. Bazı şeylerin hikâyesini bilerek okumak çok güzel.”

Yeğeni Güzin Tanyeri ile Cemal Süreya ve şiirleri üzerine söyleşi - Damla Karakuş

Cemal Süreya ailesiyle 

Sizin Hiç Babanız Öldü mü

Sosyal medyanın parlatmasının da etkisi yadsınamaz kuşkusuz; Cemal Süreya’nın bu şiiri babasına yazdığı düşünülüyor. Oysa öyle değil ve Güzin Hanım ailenin kıymetli şiirlerinden bahsederken bu konu da geçiyor yine. Tabii başka şiirler de var anlatımında…

“Dedemden bahseden “Camdan” şiiri var mesela. Babasından bahsederken hep sanki birbirlerine kırgınlarmış gibi anlatılıyor, ama öyle değil. Dedemle sevgileri hep yüceydi. İkisi de birbirinin üzerine titrerdi.

“Sizin Hiç Babanız Öldü mü” şiirini, her dediğini onaylamasına alıştığı babası “Şimdi evlenme!” dedi diye yazıyor. Alışmamış çünkü. Babasından kararına onay almayınca hayal kırıklığı yaşıyor. Ama sonra yine görüşmeye devam ediyorlar tabii.

Bu şiiri, Cemal Süreya, babası öldüğünde yazmış diye biliyorlar. Anlattım, öyle değil. Ancak babası öldüğünde dayım çok büyük bir üzüntü duyuyor ve “Yunus ki Sütdişleriyle Türkçenin” şiirinde anlatıyor duygusunu.”

Yeğeni Güzin Tanyeri ile Cemal Süreya ve şiirleri üzerine söyleşi - Damla Karakuş

Cemal Süreya’nın mektup şiirleri

Konumuz Cemal Süreya ve şiirleri, dönüp dolaşıp mektup şiirlere de geliyoruz. Güzin Hanım hatırlatıyor hemen:

“On Üç Günün Mektupları dışında Güngör’e yazdığı mektup şiirler de var.”

Hemen örnekliyor:

“Bugün Ne, Korkarak Vinç, Roman Okudum Seni Düşündüm, Sesin Senin…”

Roman Okudum Seni Düşündüm’den bir dize okuyoruz:

Bende tarçın sende ıhlamur kokusu

Yürürüz başkentin sokaklarında…”

Yeğeni Güzin Tanyeri ile Cemal Süreya ve şiirleri üzerine söyleşi - Damla Karakuş

Cemal Süreya kardeşleriyle 

O hep yaşayacak

Kitapların tekrar Can Yayınları’na geçmesi haberini öğrenmiş elbet ailesi. Ancak onlar için asıl önemli olan Cemal Süreya’nın anılıyor olması. Şöyle diyor Güzin Hanım:

“Bizim için önemli olan dayımın anılmış olması. Okuyanı çok olsun, biz başka bir şey istemeyiz ki. Bizden sonraki kuşaklar da okuyacak. Bunu bilmek bizi mutlu ediyor. O hep yaşayacak.”

Ardından bir başka konuya da dikkat çekiyor Güzin Hanım:

“Söylenenler dayımın hayatını farklı yönlere götürüyor, biz üzülüyoruz. Sosyal medyada ona ait olmayan bazı dizeler paylaşılıyor. Cemal Süreya’yı sevmeleri çok güzel, ama ona ait olmayan şiirleri paylaşmak da aslında ona zarar veriyor. Sevenlerinin şiir kitaplarını okuyup oradan paylaşmalarını çok isteriz. Dayımı doğru tanımalarını isterim. Derinliği çok güzel şiirler yazan, güzel bir adam o.”

Bu güzel konuşma için Güzin Hanım’a teşekkür ediyoruz. Bu konuşmadan ve yazıdan geriye şu güzel detay kalıyor:  

“O hep yaşayacak.”

Ne güzel…


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın