EDEBİYATIMIZIN ÇETİN CEVİZİ TEZER ÖZLÜ, 77 YAŞINDA!

1978’de yayımlanan ilk kitabı “Eski Bahçe”ydi. 1963’ten itibaren dergilerde yayımlanan öykülerinden derlenmişti. Ardından 1980’de çocukluğundan başlayarak klinik günlerine uzanan zamanı ilk romanı “Çocukluğun Soğuk Geceleri”nde anlattı. 1983’te ikinci romanını Almanca yazdı. “Auf den Spuren eines Selbsrmords” (Bir İntiharın İzinde) adını verdiği bu roman, aynı yıl “Marburg Yazın Ödülü”nü aldı. Özlü, bu romanı daha sonra “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adıyla bir nevi yeniden yazdı ve 1984’te basıldı. Özlü, 18 Şubat 1986’da hayata veda etti. 1987’de ilk öykü kitabından sonra yazmaya devam ettiği öyküler, ilkinin üzerine eklenerek “Eski Bahçe – Eski Sevgi” adıyla yayımlandı. 1990’da, günce ve alıntılarından bazı bazı parçalardan “Kalanlar” adlı küçük bir kitapçık basıldı. Çoğu metinler Almancaydı. Çevirisini Sezer Duru yaptı. 1999’te yayımlanmamış senaryosu “Zaman Dışı Yaşam” basıldı.

Kabına sığamayan, hayatın da edebiyatın da uç sınırlarında gezen, kendini hiçbir yere, hiç kimseye ait hissetmeyen Tezer Özlü, bugün 77 yaşında. Onu, edebiyatımıza kazandırdığı eserleriyle anıyoruz.

İyi ki doğdun Tezer Özlü!

Çocukluğun Soğuk Geceleri

Tezer Özlü'nün bu ilk romanı, yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin, tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığa da aman vermeyen dünyasına karşı yazar anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor.Tezer Özlü, Türk edebiyatının nostaljik prensesi.

Kalanlar

"Doğumum bile bir kökünden kopma idi. On yaşıma kadar, çevremi, özellikle çevremdeki sessizliği kavramaya çalıştım... Yirmi yaşım ile otuz yaşım arasında aklın bittiği yerleri ve çıldırmanın sınırlarını aradım... Otuz yaşım ile kırk yaşım arasında ne akıllı ne de çılgındım. Dünyayı kavradığını sandım... Kırk yaşındayım. Bugün, gecenin bazı saatlerinde kitlenin anlamsız gürültüsü içinde boğuluyorum... Kendimi öldürmeye çalışıyorum... Özlemlerim kalmadı. Bıraktım. Hepsini kendi ve benim dünyamı anlamaları için bıraktım... Ve bana ölümsüzlerin sonsuz acıları kaldı."

Eski Bahçe Eski Sevgi

Tezer Özlü'nün 'Bütün Yapıtları'nı yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları, yazarın kısa anlatılarını bu ciltte topladı. Yaşamöyküsel esintilerin coşkusundan delici gözlem gücüne kadar, yazarın iç dünyasının panaromasını sunuyor bu kitap.

Yeryüzüne Dayanabilmek için

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...

Her Şeyin Sonundayım: Tezer Özlü – Ferit Edgü Mektupları 1966-1985


Tezer Özlü’yü çocuk yaşta tanıyan Ferit Edgü, zaman içinde dostu, (zaman zaman) dert ortağı ve yayıncısı olmuştur. Bu kitapta, bu iki yakın dostun, İstanbul/Paris/Ankara ekseninde (çoğu Tezer’in hastalığının depreştiği zor günlerde) birbirlerine yazdığı mektuplar yer alıyor. Yazmayı bir varoluş sorunu olarak gören iki yazarın yayımlamayı hiçbir zaman düşünmedikleri bu mektuplarda, özellikle Tezer Özlü’nün Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk kitaplarından tanıdığımız çırılçıplak dünyasıyla karşı karşıyayız.

Zaman Dışında Yaşam

"Zaman Dışı Yaşam" çağdaş Türk edebiyatının çok genç yaşta yitirdiği özgün yazarlarından Tezer Özlü'nün, kendi yapıtlarından yola çıkarak, 1983 yılında kaleme aldığı bir senaryodur. Tezer Özlü tüm yapıtlarında sergilediği yaşamın ve zamanın en küçük kesitinde dahi yaşamın anlamını arayış edimini, bu kez zaman dışı yaşamda da sergiliyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın