ARTIK ANLATMA SIRASI EDWARD'DA!

Her şey Bella'nın gözünden anlatılmaya başlamıştı

Stephenie, rüyasını anlatmaya Bella’nın gözünden başlamıştı. Tutulma’daki bazı bölümlerle Şafak Vakti’nin ikinci bölümü, Kurt Adam Jacob’ın ağzından anlatılsa da hikâye Bella’nın olduğu nehirden akıyordu. Stephenie, “Bree Tanner’ın İkinci Hayatı” adını verdiği bir kitabı da 5 Haziran 2010’da yayımlanmıştı. Bu, serinin beşinci kitabı olmak için çok kısaydı, 7 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında internetten ücretsiz erişime açıldı. Bu kitapta Tutulma’daki yenidoğan vampirlerin hayatı, Bree karakterinin ağzından anlatılıyordu. 12 Nisan 2011’de ise “The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide” adını verdiği, yüz farklı çizimden oluşan, serinin ansiklopedik kaynağı gibi görülebilecek bir kitap daha yayımlandı.

Stephenie, gençlere hitap eden romanları ile ünlenmişti. Bunların yanı sıra yetişkin roman denemelerinde de bulundu. 2008’de “The Host” ve 2016’da “The Chemist” adını verdiği romanları yetişkin okurlarının beğenisine sundu. Hatta “Fickle Fish Films” adını verdiği bir yapım şirketi dahi kurdu.

Stephenie’nin romanlarını görüşleri şekillendiriyordu. Bella ve Edward, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmediler. Söz konusu, bir vampir hikâyesi de olsa Stephenie, her zaman diniyle tutarlı temalar üzerinden çalışmıştı. Romanlarında alkol ya da sigara sahneleri de yoktu. Çünkü Stephenie, Son Zaman Azizler Kilisesi’nin (LDS Kilisesi) üyesiydi. Bir yandan da bu seri, basit stilinden sebep eleştiriyordu. Özellikle feministlere göre Bella ve Edward karakterleri, geleneksel cinsiyet rollerini teşvik ediyordu. Bu konuda sürekli eleştiri alan Stephenie ise kendisini bir feminist olarak tanımlıyordu… Eleştiriler ne derse desin, bu, serinin yazarının çok sevildiği gerçeği değişmiyordu. Stephenie, “Times Dergisi 2008’in En Etkili 100 Kişisi” listesinde kırk dokuz, “2009 Forbes Celebrity 100” listesinde de dünyanın en güçlü ünlüleri sırlamasında yirmi altıncı sıradaydı. Yıllık kazancı elli milyon doları aşmıştı. Forbes listesindeki tek yazardı ve yine aynı yıl “Hollywood’un En Çok Kazandıran Kadınları” listesinde, kendine beşinci sırada yer buldu.

2010’da da yıllık 40 milyon dolarlık kazancı ile en güçlü ünlü sıralamasında elli dokuzuncu sıradaydı…

Artık anlatma sırası Edward'da!

Stephenie, serinin dördüncü kitabını tamamladığında, Şafak Vakti’nin Bella’nın gözünden anlattığı son roman olduğunu söylemişti. Twilight romanındaki olayları yeniden ve bu kez Edward’ın gözünden anlatmayı amaçladığı bir roman yazmak istiyordu: Midnight Sun (Gece Yarısı Güneşi). Aslında Şafak Vakti’nden hemen sonra yayımlanmasını ummuştu, ancak süreç pek dilediği gibi ilerledi.

Her şey ilk on iki bölümün kaba bir taslağının sızdırılmasıyla bozuldu. Bu olay Stephenie’yi oldukça sarsmıştı. Sızdırılan taslağını “dağınık ve kusurlu” olarak tanımlıyordu ve tam da bu nedenle fazlasıyla rahatsız olmuştu. Böylece projeyi süresiz olarak erteledi ve yolculuğuna Alacakaranlık serisinden bağımsız kitaplarla devam etmeye karar verdi.

2015’te Gece Yarısı Güneşi’nin yayımlanması konusunu tekrar gündemine aldı. Ancak bu kez de Fifty Shades of Grey’in piyasaya sürülmesi planlarını ertelemesine sebep oldu. Stephenie, Gece Yarısı Güneşi’nin lanetli olduğunu düşünmeye başlamıştı. Hatta bunu kabul ettiğini de dile getirdi. Hakkında yazılan makalelerde de bu kitaptan umutsuz bahsediliyordu. Ancak her şeyin bir zamanı vardı…

Stephenie’nin Alacakaranlık serisi yolculuğundaki en son kitabı üzerinden tam 10 yıl geçti. Geçen onca zaman yazarın hayal gücünden, romanına inancından ve Alacakaranlık hayranlarının sevgisinden hiçbir şey silmemişti. Hikâye, kararını en başından verdiği gibi bu kez Edward’ın gözünden anlatılıyordu. Stephenie, nihayet uzun ve sabırlı bir bekleyişin ardından Gece Yarısı Güneşi’ni tamamladı. Dünya bir zor çemberin içinden geçiyorken, belli ki romanın şansı dönmüştü. Doğmak istiyordu. 2020’in ilk yarısında Gece Yarısı Güneşi’nin 4 Ağustos’ta çıkacağı duyuruldu. Ve çıkar çıkmaz bir milyonun üzerinde sattı. İlk haftadan Amazon’un çoksatanlar listesinde ikinci sıradaydı. Ardından USA Today’da ilk sıraya yerleşti.

7 Eylül 2020 itibariyle Türk okurlarla buluşmaya başlayan kitap, serinin hayranları için bir de müjde barındırıyor: Stephenie, Twilight serisine en az iki kitap daha yazacağını duyurdu, anlaşılan o ki, lanetinden kurtuluşunun tadını okurlarıyla birlikte sürmeye oldukça kararlı.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın