"Tsundoku" ve deniz tuzu

Japonca’da "tsundoku" diye bir kavram var. Bu kavramı Türkçe’ye ‘kitap satın alma tutkusu’ diye çevirebiliriz kabaca.

Kitap okuma tutkusu değil yalnız, karışmasın!

Bir tatile çıkar, çantama yalnızca mayo, havlu ve işte satın aldığım tüm bu kitapları koyar, bütün gün satırlara gömülür, kah hamağa uzanarak, kah plajda serilerek, hepsini sindire sindire okurum umuduyla satın alınan tüm o kitapların verdiği tuhaf haz hissi sözü edilen.

Bu hazzı bilmeyen kitapsever yoktur herhalde.

Ama iş gerçekten okumaya gelince o haz endişeye dönüşüveriyor birdenbire.

Bütün o insanı oyalayan, engelleyen, zamanını çalan, yakasına yapışıp ilgi isteyen, paçasına sarılıp alaka dilenen şeyin arasından kaçabilip kitapla baş başa kalmak öyle zor ki.

 Ayrılığın Haritası, Ertuğ Uçar’ın Can Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı, benim için öyle bir vakte geldi. Tsundoku zamanına değil de, serilerek,   dönerek, uzanarak, sindirerek okuduğum bir aralığa…

 Ayvalık’ta başlayan bir ilişkinin Nsyros Adası’na uzanan, girintili çıkıntılı, inişli çıkışlı haritasında adım adım ilerlemek, Yunan Adaları’nın kendine   has yavaşlığıyla eş derin nefesler almak, sardunyalı pencere önlerinden geçmek, mavi tahta sandalyeli tavernalarda oturup güneşi batırmak,   sokaklarda kaybolmak, denizlerde yüzmek yani bu kitabın ritminde yaşamak nasip oldu böylece.

 Ada ve Uraz’ın hem dış hem iç seslerini dinlerken, zaman zaman birine, bazen ötekine hak veriyor insan.

 Ama olmuyorsa olmuyor diyebilmeyi, bazen gerisini düşünmeden yaşamak gerektiğini, seçimler yapmanın bizi büyüttüğünü ve bir yaz tatilinin   bazen tüm hayatı belirleyebildiğini de anlıyor.

 Çok yalın cümleler, hiç oyunsuz betimlemeler, olanı olduğu gibi gören ve anlatan gözler… Yazar Ertuğ Uçar, tertemiz ve çok başka diliyle kalbimde.

 Ayrılığın Haritası ise bittikten sonra bile etkisiyle içimde, Ege tuzu üstümde, tsundoku’dan uzağım bir süre, kitaplara değil de kalbimde     bıraktıklarına meftunum, bir yazın içinden telaşsızca geçiyorum…


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın