GEORGE R.R. MARTIN’E İLHAM VEREN KİTAPLAR

Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle sadece fantastik kurgu hayranlarının değil, tüm dünyanın da dikkatini üzerine çeken George R. R. Martin için kendi efsanesini yarattığını söylesek yalan olmaz.

Yazar, Ortaçağ Avrupası hakkındaki bilgisini eşsiz kurgu yeteneğiyle buluşturarak tüm dünyadan okurları büyülemeyi başarıyor. Peki, şimdilerde Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin son kitabı üzerinde çalışan Martin hangi yazarları okuyor, kimlerden ilham alıyor dersiniz? Gelin, beraber keşfedelim.

Yüzüklerin Efendisi Serisi - J. R. R. Tolkien

George R. R. Martin’in en sevdiği kitapların başında Yüzüklerin Efendisi serisinin gelmesinde şaşılacak bir şey yok elbette. Martin’in kendisi de Buz ve Ateşin Şarkısı serisini yaratırken Yüzüklerin Efendisi’ni örnek aldığını belirtiyor. 

The Dragonbone Chair - Tad Williams

Tad Williamsın fantastik serisi Memory, Sorrow, and Thorn George R.R. Martin için adeta bir katalizör görevi görmüş ve onu kendi serisini yaratmaya sevk etmiş. Serinin ilk kitabı The Dragonbone Chair’den bir hayli etkilenen yazar, Memory, Sorrow, and Thorn serisini en sevdiği fantastik serilerden biri olarak tanımlıyor.

The Avengers (9. fasikül)

Aynı zamanda bir çizgi roman tutkunu olan Martin, Stan Leenin Marvel karakterlerinin zaman içerisindeki değişimlerini takdirle izlediğini belirtiyor. Serinin dokuzuncu fasikülünü ise özellikle seven yazar, bu fasikülde henüz tanıtılan bir kahraman olan Wonder Man’in ani ölümünden oldukça etkilendiğini de itiraf ediyor. Bu ölüm, size de Ateşin ve Buzun Şarkısı’nın henüz başındayken yaşanan bir ölümü hatırlatmıyor mu?

The Iron King Maurice Druon

Fransız yazar Maurice Druonun The Accursed Kings serisi tarihi bir kurgu ve Yüz Yıl Savaşları’nı doğuran döneme odaklanıyor. Yazar, Ateşin ve Buzun Şarkısı evreninde, oldukça gerçekçi bir yere sahip olan saray içi ve aileler arası entrikaları kaleme alırken The Iron King’in atmosferinden hayli yararlanmış.

Boleyn Kızı - Philippa Gregory

Fantastik kurgu evreninde ilerleyen Martin, tarihi kurgulara da oldukça düşkün. Bir kralın aşkı ve kraliçelik makamı için rekabete zorlanan iki kız kardeşin öyküsünü anlatan Boleyn Kızı, yazarın Kings Landing’te yaşanan ihtiras dolu rekabeti kaleme almasında oldukça ilham verici olmuş.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın