JOAN MIRO SERGİSİ ÇEVRİMİÇİ ZİYARETE AÇILDI

20. yüzyılın en tanınan ve özgün tarzıyla öne çıkan sanatçılarından biri olan Joan Miró'nun, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) tarafından düzenlenen "Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar" isimli sergisi çevrimiçi ziyarete açıldı. Sanatın pek çok farklı dalıyla uğraşan Miró'nun olgunluk dönemi eserlerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda "Picasso İstanbul'da" ve "Salvador Dalí: İstanbul'da Bir Sürrealist" sergilerinin ardından, SSM'nin İspanya'dan büyük ustaları ağırladığı üçlemenin de son halkası.

Sergi, Akdeniz kültürü ve coğrafyasından esinlenen sanatçının kadın, kuş ve yıldız temaları etrafında şekillenen ve resim, baskı, heykel ve seramiklerinden oluşan toplam yüz yirmi beş eserine evsahipliği yapıyor. SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen çevrimiçi sergi, Miró'nun sanatındaki sembolik dilinin izini süren bir içerikle hazırlandı.

Dijital sergi kapsamında, sergisi kataloğundan makalelere de dijital erişim sağlanıyor. Joan Punyet Miró, katalogda yer alan “Joan Miró ve Akdeniz Atmosferi” başlıklı makalesinde Miró'nun sanatsal gelişimini Akdeniz ekseninde irdelerken, serginin kurgusunu yapılandıran Jordi J. Clavero, sergiyle aynı adlı makalesinde sanatçının özgün dilinde sembollerin işlevini araştırıyor. Ferit Edgü'nün Miró ve şiir bağlantısını konu aldığı makalesi ise Jacques Prévert, Paul Éluard, André Breton gibi şair ve yazarların sanatçı üzerine kaleme aldığı metinlere bir giriş niteliği taşıyor.

Sergiye ulaşmak için tıklayınız. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın