EVDEN ÇIKMADAN ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ HAYALİ KÜTÜPHANELER

Covid-19 salgınının hız kesmeden sürdüğü şu günlerde çoğunlukla evlerimizde vakit geçiriyor, kapalı mekanlardan uzak durmaya çalışıyor, mümkün olduğu kadar açık havayı tercih ediyoruz. Bu durum, rafları arasında kendimizi kaybettiğimiz kütüphanelere hasret kalmamıza sebep olabilir. Ama üzülmeyin! Evinizin sunduğu güvenli alandan çıkmadan, kitapların dünyasına girerek ziyaret edebileceğiniz kütüphaneler de var...

Babil Kütüphanesi

Ficciones, Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges’in yarattığı Babil Kütüphanesi, tüm kitap kurtlarının hayallerini süsleyecek bir yer. Kimi zaten mevcut, kimi henüz ortaya çıkmamış kitaplarla dolu, sonsuz bir yapı olan Babil Kütüphanesi, âdeta kendinden menkul bir evren.

Lucien’in Kütüphanesi

Sandman 1-Prelüdler-Noktürnler, Neil Gaiman

Düşlerinizi süsleyen, bir gün mutlaka yazmayı arzu ettiğiniz ama belki de asla kâğıda dökülemeyecek bir kitap mı var aklınızda? Merak etmeyin, o kitap zaten Lucien’in kütüphanesinde duruyor. Bu öyle bir kütüphane ki, hangi dilde “düşlenmiş” olursa olsun, hemen her kitabı okumak mümkün!

Hogwarts Kütüphanesi

Harry Potter Serisi J. K. Rowling

Konu büyü ve büyücülük dünyası olduğunda adres elbette Hogwarts Kütüphanesi! Hermione Granger’ın gerek kendini, gerekse çevresindekileri defalarca zor durumlardan kurtarmasını sağlayan engin bilgisinin kaynağı da yine bu kütüphane. 

Rivendell Kütüphanesi

Yüzük Kardeşliği, J.R.R. Tolkien

 
Açık havada olma arzusunu okuma keyfiyle birleştiren Rivendell Kütüphanesi, Elf şehri Rivendell’in ortasında yer alıyor. Bu açık hava kütüphanesi sadece Elf’lerin değil, tüm Orta Dünya’nın efsanelerine de evsahipliği yapıyor. 

Çirkin’in Kütüphanesi

Güzel ve Çirkin, Gabrielle-Suzanne de Villeneuve

Belle gibi gerçek bir kitap kurdunun zorla tutulduğu bir şatoda kendini evinde hissetmesinin tek yolu elbette muhteşem bir kütüphanedir. Döne döne uzanan merdivenler, mekânın olağanüstü mimarisi ve şömine ateşi ile içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir kütüphane…

Citadel Kütüphanesi

Taht Oyunları Serisi, George R. R. Martin

Hadi, itiraf edelim: Onunla ilk kez karşılaştığımızda, tıpkı Sam gibi, bizim de soluğumuz kesilmişti! Bu kütüphane yalnızca Yedi Krallık’ın kanlı tarihinin kaydına değil, Westeros’un en büyük sırlarına da evsahipliği yapıyor. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın