YAZARLARIN EN SEVDİKLERİ YAZI ARAÇLARI

Sadece kitaplar değil; kalemler, defterler ve her çeşit kırtasiye malzemesi, çoğumuzun ortak tutkusu. Fakat kimileri için küçük birer zevkten ibaret olan yazı araçları, hayatlarının büyük bir kısmını masa başında, yazarak geçiren yazarlar için gerçek birer yol arkadaşı. Haliyle yazarlar da yol arkadaşları konusunda seçici davranıyor, alıştıkları gereçlerden kolay kolay vazgeçmiyorlar... İşte ünlü yazarların vazgeçemedikleri yazı araçları:

Vladimir Nabokov

Konu yazmak olunca, Lolita romanıyla akıllara kazınan Nabokov'un oldukça ilginç tercihleri vardı. Yazar, tüm romanlarını küçük, dikdörtgen kartlara yazıyor, bu kartları doğru sırasında tutmak da karısına düşüyordu.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway daktiloları seviyordu sevmesine ama asıl tercihi kalemlerdi. Kalemle yazmak, yazdığı şeyin üzerinde üç kez çalışmak anlamına geliyordu onun için. Önce kâğıt ve kalem kullanarak aklındakileri yazıya döküyor, sonra yazdıklarını okuyup üzerine düşülmesi gereken noktaları tespit ediyor, son olarak, yazdıklarını daktilo ile temize çekerken de tespit ettiği sorunları giderme fırsatı buluyordu. Yazar, Paris Bir Şenliktir kitabında da yazma alışkanlıklarından dem vuruyor: "Mavi sırtlı defterler, iki kalem ve kalemtıraş (çakı çok israflıydı), mermer tablalı masalar; kafe kremalarının, sabahın erken saatlerinde yapılan süpürge ve paspasın kokusu, ihtiyacınız olan yegâne şeylerdi."

Jack Kerouac

Beat Kuşağı'nın aykırı sesi Jack Kerouac'ın tercihi ise her an yanında taşıyabildiği cep defterleri ve eski usul okul defterleriydi. Kerouac, bu defterleri çoğunlukla aklına üşüşen aykırı fikirleri not etmek için kullanıyordu. 

Neil Gaiman

Neil Gaiman'ın yazarken bir dolmakalem kullanması elbette okurlarını şaşırtmayacak. Yazar, Yıldız Tozu romanını yazmaya karar verdiğinde bütün yazım sürecinin 1920'lerdeki gibi gelişmesini istemiş; büyük bir not defteri ve Waterman marka bir dolmakalem alıp yazmaya başlamış. Yavaş yazmanın ve cümleleri farklı şekillerde düşünmenin ona keyif verdiğini söyleyen yazar, tıpkı Hemingway gibi, el yazısının onu ikinci bir taslağa mecbur ettiğini de fark etmiş. Bir de dolmakalemlerini doldurmaktan ne kadar hoşlandığını...

Stephen King

Waterman marka dolmakalemlere tutkun bir diğer isim de korku türünün usta ismi Stephen King. Dolmakalemini “dünyanın en iyi kelime işlemcisi” olarak nitelendiren yazar, geçirdiği araba kazasından sonra, uzun süre masa başında oturmak ona fazla acı verici geldiğinden el yazısına dönmeyi tercih etti.

Orhan Pamuk

El yazısına bağlılığıyla bilinen yazarlardan biri de Orhan Pamuk. Üstelik defterlerini sadece yazmak için değil, çizmek için de kullanıyor. Resme olan ilgisini yazıyla birleştiren yazar, defterlerini kimi zaman yazdığı sahnelere ilişkin çizdiği eskizlerle de süslüyor. Pamuk'un el yazısıyla yazdığı romanları daha sonra bilgisayar ortamına aktarılıyor. 

Mario Levi

Mürekkepler Mario Levi'nin özel ilgi alanı. Öyle ki, yazarın kendi mürekkebini imal etmek yönünde denemeleri de olmuş. Tüm romanlarını el yazısıyla, defterlere yazan Levi, yeşil renk mürekkep kullanmayı tercih ediyor. 

John Steinbeck

John Steinbeck, gerçek bir kalem tutkunuydu. Yanında yirmi dört adet kalemle yazmaya otururdu. Ünlü Blackwing kalemlerine hayrandı, ancak zaman zaman Moğol 480'i de tercih ettiği oluyordu. Söylentilere bakılacak olursa, yazar, ünlü romanı Cennetin Doğusu'nu yazarken üç yüz, Gazap Üzümleri'ni yazarken ise altmış kalem tüketmişti. 

Agatha Christie

Agatha Christie, el yazısını tercih eden pek çok yazarın aksine, daktilo kullanmayı tercih ediyordu. Yazarın çok sevdiği Remington marka bir daktilosu vardı ve romanlarını onunla yazıyordu. 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın