KURT VONNEGUT KÜTÜPHANESİ

Kurt Vonnegut, hiç kuşkusuz, yakın geçmişin en kendine has, en dikkat çeken yazarlarından biri. 11 Kasım 1922'de dünyaya gelen Amerikalı yazar, İkinci Dünya Savaşı'nın yarattığı yazar kuşağının da bir temsilcisi. İkinci Dünya Savaşı'nda görev alan ve Almanya'da savaş esiri olarak ele geçirilen Vonnegut, Dresden şehrinin müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına da şahit oldu. Bu deneyim, çağdaşı pek çok yazar gibi onu da derinden etkiledi ve eserlerinde yer verdiği temaların da temelini attı.

Gelin, dünyaya farklı bir pencereden bakan ve yürekten inandığı hümanizmi eserlerine ustalıkla yansıtan Vonnegut'un külliyatından başat örnekleri birlikte anımsayalım.  

Otomatik Piyano

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vonnegut'un ilk eseri olan Otomatik Piyano, yazarın İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadığı travmanın izlerini de yoğun bir biçimde yansıtıyor. Roman, Üçüncü Dünya Savaşı sonrası, aşırı mekanikleşmiş bir toplumu konu alan bir distopya.

Titan'ın Sirenleri 

“Kesinkes bildiğim ilk şey şu: Eğer sorular mantıksızsa cevaplar da mantıksız olacaktır.” Titan’ın Sirenleri’nde Vonnegut, bizi hem uzay hem de zamanda curcunalı bir yolculuğa çıkarırken kara mizahı, sivri dili ve eşsiz hayal gücüyle birleştiriyor.

Gece Ana

Vonnegut, Gece Ana'da vatan hainliğiyle suçlanan bir oyun yazarı olan Howard W. Campbell Jr.'ı romanın başrolüne oturtuyor. Campbell, yazar tarafından çok sevilmiş olacak ki, daha sonra yazarın başyapıtı sayılan Mezbaha 5'te de karşımıza çıkıyor. 

Kedi Beşiği

Yazarın gezegenin sonuna dair apokaliptik bir öngürüde bulunduğu Kedi Beşiği, modern insana ve onun deliliklerine dair bir başyapıt.

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater

Vonnegut, hepimizin vârisi olduğumuz açgözlülük, ikiyüzlülük ve budalalığı ortaya koyuyor Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater'da. Bu roman, aynı zamanda yazarın en komik hicivlerinden biri.

Mezbaha 5

Mezbaha 5, Vonnegut'un İkinci Dünya Savaşı'na ilişkin anılarının en canlı yansımalarından biri ve gerçek bir başyapıt. Yazar, bu romanıyla bizi Dresden'de gördüklerine şahit olmaya davet ediyor.

Şampiyonların Kahvaltısı

Şampiyonların Kahvaltısı, Vonnegut dendi mi akla gelen ilk romanlardan biri. Kıyamet öncesi sessizlik ile kıyamet sonrası sessizlik arasına sıkıştırılmış bu hikâyede yazar, insanoğlunun en zorlu meselelerine korkusuzca dalıyor. 

Galapagos

Vonnegut, Galapagos'ta bizi yepyeni bir ırkla, küçük beyinlilerle tanıştırıyor. Peki bu "geri evrim"e bir milyon yıl boyunca tanıklık eden anlatıcımız kim dersiniz? Elbette Kurt Vonnegut evreninin vazgeçilmezi, ünlü bilimkurgu yazarı Kilgore Trout'un oğlunun hayaleti!

 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın