EDEBİYAT TARİHİNİN EN ÜNLÜ DEDEKTİFLERİ

Polisiye, bir tür olarak ortaya çıkışından bu yana, geniş bir okuyucu kitlesine sahip ve bir o kadar da seviliyor. Hayali bir dedektifin peşinde, kurgusal suçları kovalamak biz okurları bambaşka dünyalara taşıyor. Hayali dedektiflerin kitaplar boyu süren maceralarına bazen öyle kaptırıyoruz ki kendimizi, onlar da sanki ete kemiğe bürünüyor, aramızda dolaşan gerçek birer insana dönüşüyor. Gelin, edebiyat tarihinde eşsiz birer iz bırakan ünlü dedektifleri ve onların yaratıcılarını hatırlayalım.

Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle

Hiç kuşkusuz, dedektif dendi mi akla gelen ilk isimlerden biridir Sherlock Holmes. Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan bu ölümsüz kahraman, birçok kez sinema perdesinde ve televizyon ekranında da hayat bulmuştur.

Hercule Poirot - Agatha Christie 

Polisiyenin ustası Agatha Christie'nin ellerinden çıkan en ünlü karakterdir Hercule Poirot. Aynı zamanda en uzun soluklusudur da. Christie'nin 33 romanında ve 54 kısa öyküsünde boy göstermiştir.

 

Miss Marple - Agatha Christie

Christie'nin ellerinde hayat bulan bir diğer ünlü dedektif de Miss Marple'dır. Jane Marple Agatha Christie'nin ilk olarak Ölüm Çığlığı romanında, son olarak da Uyuyan Ölüm adlı romanında yer almış ve toplam 12 romanda ve 8 kısa öyküde boy göstermiştir.

Philip Marlowe - Raymond Chandler

İlk kez 1939'da, Raymond Chandler'ın Büyük Uyku romanında boy gösteren Philip Marlowe, 1920'lerde ortaya çıkan sert dedektif/cinayet polisiye romanı türüne aittir ve dönemin ruhunu da incelikle yansıtır. 

Jules Maigret - Georges Simenon

Georges Simenon'un Fransız edebiyatına kattığı ünlü dedektif Jules Maigret, en az İngiliz meslektaşı Hercule Poirot kadar uzun solukludur ve yaklaşık 450 eser vermiş olan Simenon'un 75 romanında ve 28 öyküsünde boy gösterir. 

Harry Hole - Jo Nesbo

Harry Hole, İskandinav polisiye geleneğinin dünyaca tanınan temsilcisi Jo Nesbo tarafından yaratılmıştır. Nesbo'nun Kardan Adam romanından uyarlanan, 2017 tarihli aynı adlı filmde Harry Hole karakterini ünlü oyuncu Michael Fassbender canlandırmıştır. 

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın