ADALET AĞAOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören usta yazar Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu'na fahri doktor unvanı veren Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, "Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak,” ifadelerine yer verildi. 

Fikrimin İnce Gülü, Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi ve Hayır gibi romanlarıyla ve sayısız tiyatro oyunuyla tanınan Ağaoğlu, birçok edebiyat ödülüne de layık görülmüştü. 23 Ekim 1929 yılında Ankara’da doğan ve dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Adalet Ağaoğlu’nun edebiyata ilgisi lise yıllarında şiirlerle başladıysa da, yazarlığa 1946’da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayınlayarak başladı. 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan yazar, 1948-50 arasında Kaynak Dergisi’nde şiirlerini yayınladı. 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu ile evlenen sanatçı, üst üste yazdığı oyunlarla altmışlı ve yetmişli yılların önde gelen oyun yazarlarından biri oldu. TRT’nin özerkliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan 1970’te istifa eden sanatçı o tarihten bu yana yazarlıktan başka bir işle uğraşmadı.

Ağaoğlu'nun ilk romanı Ölmeye Yatmak 1973'te yayımlandı. Ölmeye Yatmak, daha sonra yazdığı Bir Düğün Gecesi (1979) ve Hayır (1989) adlı romanlarla bir üçleme oluşturdu ve birçok ödül kazandı. İkinci romanı olan Fikrimin İnce Gülü, dördüncü basımında toplatıldı ve 1981 yılında yazar hakkında, “askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif (küçük düşürmek)” suçlamasıyla dava açıldı. İki yıl süren dava sonunda aklanan Ağaoğlu, 1996’da ciddi bir trafik kazası geçirdi ve iki yıl hastanede yattı. Ünlü şair Can Yücel'in “Sen Türkiye’nin en güzel kazasısın,” dediği yazar TDK Tiyatro Ödülü, Saik Faik Hikâye Armağanı, Sedat Simavi Edebiyat Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Erdal Öz Edebiyat Ödülü gibi birçok ödüle de layık görülmüştü. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın