DAVID MITCHELL'DAN YENİ BİR KİTAP: "UTOPIA AVENUE"

Okurların Bulut Atlası, Hayalet Yazılar, Kemik Saatler ve 9. Rüya gibi romanlarıyla tanıdığı İngiliz yazar David Mitchell, yepyeni bir romanla okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Utopia Avenue adını taşıyan bu yeni romanında okuru 1960'lı yıllara götüren Mitchell, bir rock grubunun yükselişini ve çöküşünü konu ediniyor. Grup üyelerinden, yarı İngiliz yarı Hollandalı Jasper de Zoet üzerinden derinleşen hikâye, Mitchell'ın alışılagelen tarzının mükemmel bir yansımasını sunuyor.

Jasper De Zoet adı, Mitchell'ın sadık okurlarına tanıdık gelebilir, zira yazar 2010 yılında Booker Ödülü finalisti olan kitabı Jacop De Zoet'in Bin Sonbaharı'ında okurlarını 1700'lerin sonunda Hollanda'da yaşayan ve sevdiği kızla evlenebilmek uğruna, Batı kültürünün ülkeye sızmasını engellemek için çok ciddi bir sansür geliştirmiş olan Japonya'ya kadar giden Jacop De Zoet ile zaten tanıştırmıştı. Bu yolla eserleri arasında bir köprü de kuran Mitchell, Hayalet Yazılar, Bulut Atlası, ve Kemik Saatler'de de olduğu gibi, gerçeklik ile fanteziyi bir potada eritiyor ve birbirine hiç benzemeyen karakterleri ustaca bir araya getiriyor. 

Tarihin belli ve dikkat çekici bir dönemini arka planına alan Utopia Avenue, popüler kültür öğelerinden de sıkça besleniyor. İngiltere ve Amerika'daki okurlarıyla bu hafta buluşacak olan romanın Türkçe'de ne zaman yayımlanacağı ise henüz belirsiz. 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın