EDEBİYATIN DİLE GELEN HAYVANLARI

Kimi zaman şeytani bir kedi, kimi zaman aceleci bir tavşan, kimi zamansa iktidar heveslisi bir domuz. M.Ö 6. yüzyılda yaşayan masalcı Ezop'tan bu yana, konuşan hayvanlar hikâyelerde kendilerine yer bulmayı sürdürüyor. Gelin edebiyatın dile gelen hayvanlarını beraberce hatırlayalım.

Stuart Little'ın Maceraları - E. B. White

Stuart bildiğiniz farelerden değil. İnsanlardan oluşan ailesi ve evin kedisi Kartopu ile New York'ta yaşıyor ve maceradan maceraya koşuyor. E. B. White'ın bu sevimli, zamansız hikâyesi 1999'da Stuart Little - Küçük Kardeşim adıyla sinemaya da uyarlandı. 

Satın almak için tıklayınız.

Watership Tepesi - Richard Adams

Richard Adams’a Carnegie Madalyası kazandıran başyapıtı Watership Tepesi, kolonilerinden ayrılıp kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışan bir grup tavşanın destansı yolculuğunu anlatıyor. Doğanın ve insanların acımasızlığıyla tavşanların dehası arasındaki bu ölüm kalım mücadelesi, gizem ve gerilim yüklü bir varoluş savaşına dönüşüyor.

Satın almak için tıklayınız.

Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Haruki Murakami'nin kedilere olan sevgisi malum. Sahilde Kafka'da da kediler önemli bir yer tutuyor ve onlarla iletişim kurma becerisine sahip Nakata sayesinde dile geliyorlar.

Satın almak için tıklayınız.

Usta ile Margarita - Mihayl Afanasyeviç Bulgakov

Kedilerden bahsetmişken Bulgakov'un şeytani kedisi Behemoth'u anmamak olmaz elbette. 1930'ların Moskova'sında belanın peşine düşen Behemoth, Usta ile Margarita dendi mi akla gelen ilk şeylerden biridir.

Satın almak için tıklayınız.

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Alice Harikalar Diyarında'nın konuşan hayvanları, edebiyat tarihinin en ünlü hayvanları arasında kuşkusuz. Alice'in peşine takılıp kendini bambaşka bir dünyada bulduğu aceleci tavşanı, koca bir mantarın üzerinde oturan tırtılı ya da o ünlü sırıtışıyla Cheshire Kedisi'ni kim unutabilir ki?

Satın almak için tıklayınız.

Hayvan Çiftliği - George Orwell

Fabl türünde yazılmış olan Hayvan Çiftliği çağımızın en çok tanınan romanlarından biri. Koca Reis, Snowball ve Napolyon'un iktidar hırsı her çağdan okura tanıdık gelecek cinsten.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın