EVDEN ÇIKMADAN ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ 3 SANAT GALERİSİ

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınından en çok etkilenen kesimlerden biri de sanatçılar oldu. Tiyatrolar perde kapattı, sinemalar ve sanat galerileri kapandı, konserler sustu. Fakat kimi sanat galerileri bu soruna yaratıcı çözümler üretti ve kapılarını dijital dünyaya açmaya karar verdi. Elbette gerçek bir sergiyi gezmenin, sanat eserlerine çıplak gözle bakmanın verdiği keyifle kıyaslanamaz ama bu zorlu günleri sanatla atlatmak isteyenlerin yanı sıra başka başka ülkelere seyahat edip bu galerileri gezme imkanı olmayanlar için de büyük bir fırsat olduğu ortada. Bu vesileyle, gelin biraz dijital ortamda ziyaret edebileceğimiz üç sergiden bahsedelim.

Richard Diebenkorn

1922'de doğup 1993'te hayata gözlerini yuman Richard Diebenkorn sanatsal çalışmalarına oldukça genç bir yaşta, 11 yaşında başladı. İkinci Dünya Savaşı'na tanıklık etti ve Deniz Kuvvetleri'nde savaştı.

Sanatçının "Savaş Zamanı Çalışmaları" arasında yer alan isimsiz eser.

Onun bir doktor ya da avukat olmasını arzulayan babasına rağmen, Kaliforniya Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim aldı. Soyut çalışmalarıyla bilinen Diebenkorn'un Van Doren Waxter tarafından sunulan sergisine ulaşmak için tıklayınız.

Labyrinth of Solitude

Karma sergilerde sadece sanatçılara değil, onları belli bir izlek çerçevesinde bir araya getiren küratörlere büyük iş düşüyor. Labyrinth of Solitude sergisinin küratörü Jens Hoffmann, bu son sergisinde “yumuşak küratörlük” adını verdiği bir yaklaşım benimsiyor.

Hospitalized, Jakub Julian Ziolkowski

Hoffman, bu sergide Metropolitan Müzesi'nden seçtiği on üç şaheseri yalnızlık temasını içeren on üç yeni eserle eşleştiriyor. Sergiye ulaşmak için tıklayınız.

Thaddeus Mosley

Thaddeus Mosley, çoğunlukla ahşap üzerinde çalışarak ürettiği heykelleriyle tanınıyor. 93 yaşındaki Mosley, İskandinav tarzından esinlenerek, 1950'lerde ahşap oymacılığı öğrenmeye başlamış ve Pittsburgh'daki Carnegie Sanat Müzesi'nde 1966'da düzenlenen kişisel sergisiyle sanat çevrelerinin dikkatini çekmiş.

Sanatçının 2003 tarihli eseri Inclination.

Dijital sergide yer alan heykeltraşın eserlerine ait fotoğraflar her ne kadar ahşabın dokusunu tümüyle kavramayı mümkün kılmasa da, sanatçının eserleriyle tanışmak için büyük bir fırsat. Sergiye ulaşmak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın