BİRBİRİNE BENZEMEYEN AİLELER

"Mutlu aileler birbirine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır." Tolstoy'un belki de en ünlü romanlarından biri olan Anna Karenina işte bu sözlerle başlar. İyi bir hikâye esaslı bir çıkmaza ihtiyaç duyduğundan, edebiyat alanında mutlu aileleri konu edinen hikâyelere de pek rastlamayız. Mutluluk kısır bir konudur edebiyat için, mutsuzluğunsa sayısız görünümü vardır. Bazen kuşaklar arası anlaşmazlıklarla sınanır aileler, bazen bir aldatma, bazense birdenbire baş gösteren yoksullukla. Bazen bir yabancı ortaya çıkıp dağıtır bir aileyi, bazense aile fertleri başkasına ihtiyaç duymayacak kadar yabancılaşmıştır birbirlerine. Gelin, edebiyat tarihinin mutsuzlukla sınanan ve hiçbiri birbirine benzemeyen ailelerine beraber bakalım:

Anna Karenina - Lev Tolstoy

Tolstoy'un ölümsüz eseri Anna Karenina'da, Anna ile Levin'in evliliği yasak bir aşkla sınanır ve aileleri bu sınamadan sağ çıkamaz.

Satın almak için tıklayınız.

Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez

Marquez’in içinde büyüdüğü kalabalık aileden ilham aldığı Buendia ailesi, bir lanetin gölgesinde yaşar. Bu lanetin sona ermesi içinse ailenin tüm fertlerinin ölmesi gerekir.

Satın almak için tıklayınız.

Hep Beraber - Ann Patchett

Hep Beraber, iki farklı ailenin, elli yıllık bir zaman zarfında birbiri içine geçen hikâyesini konu edinir. Yasak bir aşkın dağıttığı iki aileden geriye sadece kimi anasız, kimi babasız altı çocuk kalmıştır.

Satın almak için tıklayınız.

Güzelliğe Dair - Zadie Smith

İki ailenin birbiriyle kesişen ve çetrefil hikâyesine Zadie Smith'in Güzelliğe Dair romanında da rastlarız. Fakat bu kez yasak bir aşkın özneleri değil, aynı konu üzerine çalışan ve birbirine kin güden, tümüyle farklı dünya görüşlerine sahip iki akademisyen ve aileleri çıkar karşımıza.

Satın almak için tıklayınız.

Talebe - Tara Westover

Bu yazıda yer alan diğer ailelerin aksine, Talebe'de anlatılan aile tümüyle gerçek! Tara Westover, alışılmışın dışındaki akademik hayatını konu edinirken, içinde büyüdüğü Mormon ailesini de gözler önüne seriyor.

Satın almak için tıklayınız.

Ruhlar Evi - Isabel Allende

Isabel Allende, kendisine dünya çapında bir şöhret kazandıran bu ilk romanında bir ailenin ruhlarla iç içe geçen tarihini, Latin Amerika edebiyatının geleneğinden aldığı güçle kaleme alıyor.

Ufak Yangınlar - Celeste Ng

Dışarıdan bakıldığında mükemmel görünen Robinson ailesi aslında içten içe patlamaya hazır bir volkandır ve onları bir yangın yerine çevirmen için küçük bir kıvılcım yeter.

Satın almak için tıklayınız.

Burada Ayrılıyoruz - Jonathan Tropper

“Beş parmağın beşi de bir olmaz,” lafını akıllara getiren Burada Ayrılıyoruz, babalarının ölümü üzerine tekrar bir araya gelen dört kardeş etrafında şekillenir. Burada Ayrılıyoruz, yalnızca bir kavuşma öyküsü değil, aynı zamanda bir hesaplaşma.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın