2020 NDS EDEBİYAT ÖDÜLÜ'NÜN KAZANANI MARYAM MADJIDI

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion'lular Derneği tarafından 2008 yılından itibaren düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü'nün bu yılki kazananı, Marx ve Oyuncak Bebek adlı romanıyla İran kökenli Fransız yazar Maryam Madjidi oldu. Barış Tut tarafından Türkçeye çevrilen roman, Profil Kitap tarafından 2018'de yayınlanmıştı.

Jüri Başkanı Tomris Alpay, bu seneki kararlarının gerekçesini şu sözleriyle açıkladı:

"Doğduğu topraklardan, ana dilinden, aile yakınlarından kopuş, sonra yeni bir ülkeye, değişik bir dile alışma, kök salma çabalarının arasında kalan Maryam Madjidi, kendi dilini yaratmış ve günümüzde göçün evrensel ikilemini şiirsel bir üslup, zeki mizah dokunuşları ve güçlü imgeleriyle Marx ve Oyuncak Bebek eserinde incelikle anlatmıştır. Maryam Madjidi bu eseriyle 2020 yılı NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır."

Marx ve Oyuncak Bebek, İran Devrimi’nin ilk saatlerini annesinin karnında yaşayan ve altı yıl sonra Paris'e göç eden Maryam'ın ülkesinden ayrılmasını, ailesinden uzaklaşmasını, Fransızca öğrenmek adına Farsçasının giderek silinmesini ve yıllar boyunca toprağa gömdüğü̈ anadilini konu ediniyor. Madjidi, bu romanıyla Goncourt İlk Roman Ödülü’ne değer görülmüştü.

NDS Edebiyat Ödülü törenleri, her yıl Mayıs ayında Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi himayesinde Fransız Sarayı'nda gerçekleştiriliyordu ancak bu sene yaşadığımız koşullar nedeniyle daha ilerideki bir tarihte yazarın katılımıyla gerçekleşecektir.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın