YAPIYA DÖNÜŞEN EDEBİYAT

Hepimiz hayatın bir yerinde kendimize kitaplardan mütevellit bir dünya inşa etmiş ve hiç olmazsa bir süreliğine orada yaşamayı tercih etmişizdir... Kendimize sayfalardan odalar, evler, sığınaklar inşa eder ve en zor zamanlarımızda oraya sığınırız, evet, yine de kitapların birer yapı malzemesine dönüşebileceği kimin aklına gelirdi ki?

İşte, dünyanın dört bir yanından, kitabın bir inşa malzemesine dönüştüğü yapılar:

Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi - Çin

Kitapların sanki sonsuzluğa uzanırmış gibi dizildiği bu kütüphane, kitapseverler için cennetin vücut bulmuş hâli adeta!

Scanner - İtalya

Kitaplardan yapılmış devasa bir kule... Slovakyalı sanatçı Matej Kren'e ait olan ve Scanner adını taşıyan bu eser de tümüyle kitaplardan inşa edilmiş.

Biografia - İspanya

İspanya'da sergilenen ve kitaplardan inşa edilmiş olan bu heykel Biografia adını taşıyor ve İspanyol sanatçı Alicia Martín'e ait.

Babil Kulesi - Arjantin

Arjantin'in Buenos Aires kentinde bulunan "Babil Kulesi", dünyanın dört bir yanından ve farklı dillerden bağışlanan 30.000 kitapla inşa edildi. Arjantinli sanatçı Marta Minujin'in imzasını taşıyan eserin boyu ise oldukça uzun! Heykel sökülürken kitapseverlerin diledikleri bir kitabı seçmesine izin verildi, geri kalan kitaplar ise ünlü Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'ten esinlenilerek açılan Babil Kütüphanesi'nde arşivlendi.

The Last Bookstore - Amerika Birleşik Devletleri

Los Angeles'ta bulunan The Last Bookstore adlı kitabevi, kitapseverlerin seyahat rotasında kesinlikle bulunması gereken bir lokasyon. Kitaplardan inşa edilmiş koridorlar içinde kaybolacak kitap tutkunlarını beklerken, kitabevinin zemini de bozuk paralarla kaplanmış.

Idiom - Çek Cumhuriyeti

Sanatçı Matej Kren'in inşa ettiği ve dipsiz bir kuyuyu anımsatan Idiom, Prag Belediye Kütüphanesi'nde yer alan bir enstalasyon ve silindirik biçimde üst üste dizilmiş yüzlerce kitaptan oluşuyor. Enstelasyonun dibine yerleştirilen ayna da bir sonsuzluk yanılsaması yaratıyor.

aMAZEme - İngiltere

Brezilyalı sanatçılar Marcos Saboya ve Gualter Pupo tarafından tasarlanan "aMAZEme", kitaplardan inşa edilmiş, nefes kesici bir labirent. Jorge Luis Borges'e ve onun labirentlere olan tutkusuna bir saygı duruşu niteliğinde olan bu eser Londra'da sergilendi.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın