SAYFALARINDAN MÜZİK TAŞAN KİTAPLAR

Müzik, daha doğar doğmaz içine alır bizi. Önce sözcüklerin müziğini keşfeder, konuşmalardaki ritmi duyarız. Sonra yavaş yavaş şarkılar girer hayatımıza; bazen onlara kapılırız, öyle ki kimi zaman dilini bile bilmediğimiz bir şarkıya ağlarken buluruz kendimizi. Çünkü müzik evrenseldir, insanlığın ortak mirasıdır ve elbette sanatın diğer alanlarına da sızmıştır. Edebiyattaki müziği duymak isteyen okurlarımız için sayfalarından müzik taşan kitaplardan bir seçki hazırladık:

Ölümüne Sadakat - Nick Hornby

Nick Hornby imzalı Ölümüne Sadakat'te karşımıza plak dükkanı işleten ve insanları müzik zevklerine göre kategorilendiren Rob çıkıyor. Roman boyunca Rob'un olgunlaşma serüvenine müzik tarihinin muhteşem parçaları da eşlik ediyor.

Satın almak için tıklayınız.

Noktürnler - Kazuo Ishiguro

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Kazuo Ishiguro'nun müziği bir üstbaşlık olarak kullandığı Noktürnler, yazarın müzisyen ya da müziği hayatının merkezine koymuş karakterleri konu alan öykülerinden oluşuyor.

Satın almak için tıklayınız.

Aşk, Ölüm ve Piyanist - Beatrice Colin

Bundan tam yüz yıl önce, 11 Eylül’ün de yaşandığı Wall Street’te bulunan bir bankanın önüne içi patlayıcılarla dolu bir at arabası yanaştı ve onlarca insanın hayatına son verdi. Beatrice Colin, Aşk, Ölüm ve Piyanist ile New York tarihinin pek az bilinen bir dönemini ortaya çıkarıyor ve hikâyesini cazın delişmen müziğiyle taçlandırıyor.

Satın almak için tıklayınız.

İmkânsızın Şarkısı - Haruki Murakami

Uzun yıllar bir caz bar işleten Haruki Murakami'nin müzik tutkusu artık herkesin malumu. Yazarı dünyaya tanıtan romanı İmkânsızın Şarkısı ise Murakami'nin sevdiği müzisyenlerin tınılarını taşıyor ve orijinal ismi olan Norwegian Wood'u Beatles'ın aynı adlı şarkısından alıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald'ın başyapıtı sayılan Muhteşem Gatsby, Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü görkemli hayatı Caz Çağı fonunda anlatıyor. Caz müziği bu romanın ruhuna öyle bir sızmış ki biraz kulak kabartsanız notaları duyabilirsiniz!

Satın almak için tıklayınız.

İçimdeki Müzik - Sharon M. Draper

Sharon M. Draper imzalı İçimdeki Müzik, bedeninin ona koyduğu sınırları zihnindeki ses sayesinde aşan, on bir yaşındaki Melody ile tanıştırıyor bizleri. Beyin felci sebebiyle yürüyemeyen ve konuşamayan Melody'nin müzikle özgürleşen hayatı herkese ilham verecek cinsten!

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın