JANE AUSTEN MÜZESİ KORONA TEHDİDİ ALTINDA

Ünlü İngiliz yazar Jane Austen'in ömrünü geçirdiği ve altı ünlü romanını kaleme aldığı evi, günümüzde bir müze olarak varlığını sürdürüyor. Ancak tüm dünyayı etkileyen korona salgını, Jane Austen'in Evi Müzesi'nin ziyaretçi sayısını da bir hayli düşürdü. Şimdilerde mali zorluklarla başa çıkmaya çalışan müze, kapanma riskiyle de karşı karşıya.

Hampshire, Chawton'daki Jane Austen’in Evi Müzesi müdürü Lizzie Dunford, devletten herhangi bir kamusal fon almadıklarını ve bütün giderlerinin müze ziyaretçileri ve destekçiler sayesinde karşılandığını belirtiyor. 20 Mart tarihinde, küresel salgın sebebiyle kapılarını ziyarete kapatan müze, bu gelişme ile tüm gelirlerini de kaybetmiş oldu. Müzenin 2020 sonuna dek kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Dunford, böyle bir durumda Austen'in eserlerinin ilk baskılarını, yazara ait mektupları ve eşyaları içeren koleksiyonlarının da dağıtılacağına dikkat çekiyor. Müzenin halihazırda on altı çalışanı ve elli gönüllüsü bulunuyor. Çalışanlarını izne çıkarmak zorunda kalan müzenin tek gelir kaynağı ise online satışı sürdüren mağazaları.

Jane Austen'in şimdilerde müze olan bu eve, 1809 yılında, annesi ve kız kardeşi Cassandra ile beraber taşındığı ve en ünlü romanlarını bu evde, bir pencerenin önüne yerleştirilmiş küçük bir sehpada kaleme aldığı biliniyor. Ev, 1947 yılında The Jane Austen Memorial Trust tarafından satın alındı ve iki yıl sonra da müze olarak hizmet vermeye başladı. Jane Austen'in ünlü eserlerine hayat verdiği bu önemli yerin salgın dönemini atlatıp atlatamayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın