İLHAMINI YAZARININ HAYATINDAN ALAN KİTAPLAR

Kimi zaman, yazarlar için en büyük ilham kaynağı hayatın kendisidir. Hayatları boyunca edindikleri tecrübeyi kurguyla yoğurur, onlara yeni birer biçim verir ve unutulmaz eserler ortaya çıkarırlar. Bu romanlar, yazarın hayatı hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen okurlar için de birer hazine avı gibidir. Böylelikle sadece roman kahramanlarıyla değil, onların yaratıcısıyla da daha derin, daha yakın bir bağ kurma şansı bulmuş oluruz. Yazarların kendi hayatlarından ilham aldıkları otobiyografik romanları Ajan Literer okurları için listeledik.

David Copperfield - Charles Dickens

Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens'ın eserleri arasında, David Copperfield kuşkusuz en otobiyografik olanıdır. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak büyüyen ve on iki yaşında, ailesinin yaşadığı mali zorluklar sebebiyle bir fabrikada çalışmaya başlayan Dickens, bu sayede romanında işçi sınıfının yaşayışını bu denli net aktarabilmiştir.  Roman, David’in trajik çocukluğunu, erken yaşta iş hayatına atılışını, evliliğini ve nihayet başarılı yazarlık kariyerini konu alır. 

Satın almak için tıklayınız.

Yolda - Jack Kerouac

Beat Kuşağı'nı yakından tanımak istiyorsanız, okumanız gereken roman Yolda'dır. Beat Kuşağı'nın unutulmaz seslerinden Jack Kerouac, Yolda'da kendi hikâyesini ilk elden, sansürsüz ve yalansız olarak aktarıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Kişisel tecrübelerini, en açık ve yalın hâliyle yazıya döken yazarlardan biri de Sylvia Plath. Bilinen tek romanı Sırça Fanus'ta yazar, başkahramanı Esther Greenwood üzerinden kendi ruhsal sorunlarıyla başa çıkma çabalarını da okuruyla paylaşır.

Satın almak için tıklayınız.

Jane Eyre - Charlotte Bronte

Kendisi de bir öğretmen olarak çalışan Charlotte Bronte, Jane Eyre'de 19. yüzyıl İngiltere'sinde, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadın olmanın zorluklarını kendi tecrübelerinden yola çıkarak anlatır. Roman, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. 

Satın almak için tıklayınız.

Tek Meyve Portakal Değildir - Jeanette Winterson

1959'da Manchester, İngiltere'de doğan ve Pentekostal Kilise'ye mensup ebeveynler tarafından 1960'ta evlat edinilip misyoner olmak üzere yetiştirilen Jeanette Winterson'ın o hayata ait olmadığını keşfetmesi fazla uzun sürmez. On altı yaşında evden ayrılan ve kendini keşfetme yolculuğuna başlayan Winterson, bu yolculuğu fantastik kurgu ve deneysel yazım biçimiyle harmanlar ve ortaya Tek Meyve Portakal Değildir çıkar.

Martin Eden - Jack London

Jack London'ın kendi hayatından yoğun izler taşıyan romanı Martin Eden, yazar olma hayalini gerçekleştirmeye çalışan genç bir denizciyi anlatır. Bu, aynı zamanda işçi sınıfından ayrılıp burjuvalar arasına karışmak anlamına da gelmektedir. Sonunda iki tarafa da ait olamamanın yarattığı duygusal ve fiziksel yorgunluk Martin Eden'in sonunu hazırlar. London'ın kaderi bu noktada Eden'inkinden ayrılır. Zira Jack London, yazarlık alanında oldukça başarılı olmuş ve hayatının geri kalanında geçimini bu yolla sağlamıştır.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın