EDEBİYAT SAHNESİNİN EN KORKUTUCU CANAVARLARI

Canavarların tarihi, insanların tarihi kadar eski ve canavarlar yüzyıllardır kitap sayfaları arasında yaşamayı sürdürüyorlar. Kimi dönemlerde insanlar için korkunun sembolü olan, kimi hikâyelerde kahramanlarımızı sınayarak büyümelerini ve olgunlaşmalarını sağlayan, kimi hikâyelerinse bizzat başkahramanı olan canavarlar... Gelin, edebiyat sahnesinin korku salan canavarlarını birlikte hatırlayalım.

Kiklop- Odysseia

Kikloplar, namıdiğer tepegözler, insan etiyle beslenen tek gözlü devlerdir ve Homeros'un ölümsüz eseri Odysseia'da karşımıza çıkarlar. Deniz tanrısı Poseidon'un oğlu olan Polyphemus içlerinde en dehşet verici olanıdır. Odysseus ve adamlarını bir mağaraya kıstırır ve her gün içlerinden birini midesine indirir. Parlak zekasıyla tanınan Odysseus ise onu sarhoş edip gözünü kör eder ve adamlarını kurtarmayı başarır.

Minotor - Ben, Kirke

Antik Yunan mitolojisine ait canavarlardan Minotor, geçen yılın en ses getiren romanlarından, Madeline Miller imzalı Ben, Kirke'de de karşımıza çıkar. Kirke'nin kız kardeşi Pasiphae'nin, Girit kralı kocası Minos'a Poseidon tarafından verilen bir boğayla ilişkiye girmesiyle ana rahmine düşen Minotor, Kirke tarafından doğurtulur ve mimar Daidalos’un yaptığı Labyrinthos adlı, içinden kimsenin çıkamayacağı yapıya kapatılır. Minos'a yenilen Atinalılar'dan haraç olarak alınan genç kız ve oğlanlarla beslenen Minotor, Atina'nın veliahtı Theseus tarafından öldürülür.

Grendel - Beowulf

J. R. Skelton

Grendel, İngilizlerin bilinen en eski destanı olan Beowulf'ta, Danimarkalılara korku salan bir devdir. Gürültüye tahammülü olmayan Grendel insanları birer birer öldürürken, Geatler'in ünlü savaşçısı Beowulf, Grendel'in ününü duyar ve Danimarka'ya gider. Grendel, Beowulf tarafından öldürülür.

Basilisk - Harry Potter ve Sırlar Odası

Her ne kadar pek çoğumuz onu Harry Potter ve Sırlar Odası'yla birlikte tanımış olsak da, Basilisk gerçekte J. K. Rowling'in hayalinin ürünü değil, geçmişi çok daha eskilere dayanıyor. Sadece sivri dişleriyle değil, bakışlarıyla da öldürebilen bu yaratık, Shakespeare'in ünlü eseri III. Richard'da da anılır ve Lady Anne'in bakışları Basilisk'inkilere benzetilir.

Balrog - Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi serisinin hayranlarının hemen hatırlayacağı Balrog, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde, ateş ve gölgeden yaratılmış bir iblisdir. Maia ırkından gelen balrogların soyu, Öfke Savaşı'nın sonunda tükenmeye yüz tutmuş, bu ırkın son ferdi Dumanlı Dağlar'ın dibinde kapalı kalmış ve en sonunda Gandalf tarafından öldürülmüştür.

Kraken - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Aslında İskandinav mitolojisine ait bir figür olan Kraken, asıl şöhretini Jules Verne'in ölümsüz eseri Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ile kazanmıştır. Dev bir mürekkep balığına benzeyen Kraken, güçlü kollarıyla gemileri de dibe çeker.

Marlocklar - Zaman Makinesi

H.G. Wells'in ünlü eseri Zaman Makinesi'nde karşımıza çıkan Marlocklar, günümüzden 800 bin yıl sonra yaşayan iki insan türünden biridir. Bu iki insan türü, işçi ve zengin sınıfların birbirinden ayrılması ve fabrikaların yeraltına taşınmasıyla yeraltında yaşamaya başlayan insanların, yeryüzünde yaşayanlardan farklı bir evrim geçirmesiyle ortaya çıkmıştır.

Frankenstein'ın Canavarı - Frankenstein

Hiç kuşkusuz, canavar denince akla gelen ilk eserlerden biri de Frankenstein. Ancak sanılanın aksine, Frankenstein bu canavarın değil, onun yaratıcısının ismi. Victor Frankenstein tarafından yaratılan bu isimsiz canavar, düşünebilen ve konuşabilen bir yaratıktır. Başlangıçta insan canlısı olan canavar, insanlar tarafından korkuyla karşılanınca öfkeye kapılır ve yaratıcısından intikam almaya karar verir.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın