INSTITUT FRANÇAIS TÜRKİYE, ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLERE BAŞLIYOR!

Mart ayından bu yana kültür etkinliklerini online olarak sürdüren Institut Français Türkiye, edebiyatseverlerin yüzünü güldürecek yeni çevrimiçi konferans dizisi "Salon Edebiyat" ile ünlü konukları ağırlamaya hazırlanıyor.

Yiğit Bener'in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan çevrimiçi konferanslar  2-17 Haziran tarihleri arasında her Salı Fransızca ve her Çarşamba Türkçe olarak gerçekleştirilecek.

İLK BULUŞMA: SERRA YILMAZ VE YİĞİT BENER'LE CAMUS ÜZERİNE

Salon Edebiyat konferans serisinin ilk 2 gününde Yiğit Bener, oyuncu ve çevirmen Serra Yılmaz’ı ağırlayacak. İkilinin ele alacağı konu ise “Camus, salgın kıskacında”.

Albert Camus’nün 1941’de yazmış olduğu "Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler" adlı kısa metninin yeniden keşfi, altı yıl sonra yayımlanan romanı Veba’yı bambaşka gözlerle okumamıza da olanak sağlıyor.

Bugüne kadar gözden kaçırılan bu parlak metin ilk kez Nisan 1947’de Gallimard’ın Les Cahiers de La Pléiade adlı dergisinde “Veba Arşivleri” başlığıyla yayınlanmış ve yakın zamanda yayınevinin sanal metinler dizisi « Tracts » (“Bildiriler”) çerçevesinde yeniden okurlarla buluşturulmuştur; Türkiye’de de ilk kez geçtiğimiz Nisan ayında Artı Gerçek gazetesinde yayınlanmıştır.

Her biri saat 19:00'da başlayan ilk üç konferansın konu ve konukları şöyle:

Serra Yılmaz ile “Camus salgın kıskacında”,

Jean-Marie Laclavetine ile “Edebiyat eve kapanmanın yalnızlığına derman olabilir mi?”

Doç. Lale Özcan ile “Hekimliğinden vazgeçemeyen yazar: Louis Ferdinand Céline”

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek olan konferanslara katılım ücretsiz, ancak katılımcıların Institut Français Türkiye’nin http://www.ifturquie.org  adresli internet sitesinden etkinliğe kayıt olmaları gerekiyor.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın