DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜ'NÜN BU YILKİ SAHİBİ IRMAK ZİLELİ

2006 yılında aramızdan ayrılan feminist gazeteci ve yazar Duygu Asena'nın anısını yaşatmak adına, 2007 yılından bu yana verilen Duygu Asena Roman Ödülü'nün bu yılki sahibi Son Bakış adlı romanıyla Irmak Zileli oldu.

Zileli, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Duygu Asena’nın 'Kadının adı yok' diyerek açtığı kapıdan girdim. Çatıdan düşen ve ölmek üzere olan Tina’nın zihninden hikâyesini okurken, çağlar boyu iktidarlar tarafından ruhumuza kazınan korkunun nasıl öldürücü olabileceğini fark edelim istedim. Son Bakış’ın Duygu Asena Roman Ödülü’nü almış olması bu yüzden benim için çok anlamlı. Dilerim ki Son Bakış, adsız bırakılanların, yok sayılanların sesine ses olan edebiyat okyanusunun damlalarından biri olmaya hak kazanmıştır," ifadelerine yer verdi.

Ödülün geçen yılki sahibi, Dünyadan Aşağı adlı romanıyla Gaye Boralıoğlu olmuştu. Boralıoğlu, Twitter üzerinden paylaştığı "Duygu Asena Roman Ödülü'nün bu yılki sahibi Irmak Zileli oldu. Bayrağı ona teslim etmekten mutluyum. Tebrikler," sözleriyle ödülün yeni sahibi Zileli'yi kutladı.

Duygu Asena Roman Ödülü'nün bu yılki jürisi, Doğan Hızlan başkanlığında Filiz Aygündüz, Asuman Kafaoğlu Büke, Gaye Boralıoğlu, İhsan Yılmaz, Doğan Hızlan ve Sibel Oral’dan oluşuyordu.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın