EDEBİYAT TARİHİNİN UNUTULMAZ ANNELERİ

Her yıl, mayıs ayının ikinci pazar günü dünya genelinde Anneler Günü olarak kutlanıyor. Doğduğumuz andan itibaren, hayatımızda vazgeçilmez bir yeri olan annelerimiz elbette edebiyat sahnesinde de boy gösterdiler ve kimileri sevecenlikleri, kimileri zalimlikleri, kimileri ise umursamazlıkları ile akıllara kazındılar. Bu Anneler Günü'nde, edebiyat tarihinin en unutulmaz annelerini hatırlayalım istedik.

Molly Weasley - Harry Potter Serisi

Weasley ailesinin annesi Molly Weasley, sadece kendi çocuklarına değil, öksüz ve yetim olan Harry Potter'a da bir anne şefkatiyle yaklaşır. Fakat sonsuz şefkati onun tek özelliği değildir. Son derece cesur bir kadın olan Molly, Harry Potter hayranlarının gayet iyi hatırlayacağı gibi, Hogwarts Savaşı sırasında tek kızı Ginny'yi kurtarmak için Bellatrix Lestrange ile bir düelloya girer ve onu öldürür.

Marmee March - Küçük Kadınlar

Meg, Jo, Beth ve Amy'nin biricik annesi Marmee March gerçek bir şefkat örneğidir. Babalarının yokluğunda ailenin bütünlüğünü koruyan Marmee March ideal bir anne prototipidir ve kızlarına kol kanat geren güçlü ve sevecen hâliyle akıllara kazınır.

Cersei Lannister - Taht Oyunları Serisi

Cersei Lannister'ın Taht Oyunları serisinin en zalim ve en az sevilen karakterlerinden biri olduğu kesin. Ama konu çocukları olduğu zaman iş değişiyor. Cersei'nin ömrü boyunca gerçekten sevdiği yegane kişilerin çocukları Joffrey, Myrcella ve Tommen olduğunu söylemek yanlış olmaz. Cersei Lannister'ın verdiği pek çok zalim kararın ardında da çocuklarına duyduğu bu sevgi yatmaktadır.

Eva Khatchadourian - Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Sinema uyarlamasıyla da adından söz ettiren Kevin Hakkında Konuşmalıyız'da karşımıza beklenenin aksine, anneliğe gönüllü olmayan bir anne ve onun vahşet saçan oğlu Kevin çıkar. Lionel Shriver tarafından yaratılan ve beyazperdede Tilda Swinton tarafından canlandırılan Eva, annelik konusunda ayın karanlık yüzüdür adeta.

Charlotte Haze - Lolita

On iki yaşındaki Dolores, namıdiğer Lolita'nın annesi olarak karşımıza çıkan Charlotte Haze öylesine benmerkezci ve kör bir annedir ki kendi duygularına kapılıp giderken kızının içine düştüğü durumun farkına bile varamaz.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın