PORTEKİZLİ YAZARLARDAN KARANTİNA ROMANI

Portekiz'de yazarlar, karantina günlerinde hem kendilerini meşgul edecek, hem de okurlarını sevindirecek bir yol bulmuşa benziyorlar: Bir seri roman!

Ödüllü Portekizli yazar Ana Margarida de Carvalho tarafından başlatılan girişimde, her katılımcı yazardan 24 saat içerisinde yeni bir bölüm yazması isteniyor. Ana Margarida de Carvalho'nun çağrısına yanıt veren 40'tan fazla yazarın ortak olarak kaleme aldığı romanda, tüm dünyayı etkileyen bir salgının ardından, salgına çare olacak bir ilaç geliştirmeye çalışılan biliminsanları konu ediliyor.

Ana Margarida de Carvalho, Fotoğraf: Vitorino Coragem

Projeyi başlatan yazar Ana Margarida de Carvalho, "Bu durum bizim için normal, hatta kapanıp kitaplarımızı yazmak için koşullar iyi," diyor. "Ancak buna mecbur olduğumuzda, kendimizi öyle ezici bir felaketin altında buluyoruz ki yazmak için ideal olabilecek bir zamanın son derece boğucu koşullara dönüştüğünü düşünüyorum. Bu yüzden kendimi kitabıma adamak ve bir karantina günlüğü tutup Xavier de Maistre gibi odamdaki yolculukları anlatmak yerine, etrafımızı saran duvarları edebiyat ile yıkmanın daha ilginç olabileceğini düşündüm."

Proje kapsamında kaleme alınan ve yayımlanan bölümlere İngilizce ulaşmak mümkün. Portekiz'de büyük bir ilgiyle karşılanan romanın dünya ile buluşmasına katkı sunan çevirmenler sayesinde, Escape Goat adını taşıyan romanın ilk 21 bölümü İngilizce olarak yayımlandı.

Ülkemizde de benzer bir girişim, 2004 yılında, Metis Yayınları öncülüğünde gerçekleştirilmiş ve Celil Oker, Pınar Kür, Murathan Mungan, Elif Şafak ve Faruk Ulay Beşpeşe adında ortak bir romana imza atmıştı.

Escape Goat'un İngilizce yayımlanan tüm bölümlerine ulaşmak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın