• Ana Sayfa
  • Blog
  • Haberler
  • 'martıya Uçmayı Öğreten Kedi'ye Veda: Hayatı Ve Eserleriyle Luıs Sepulveda

'MARTIYA UÇMAYI ÖĞRETEN KEDİ'YE VEDA: HAYATI VE ESERLERİYLE LUIS SEPULVEDA

Geçtiğimiz Şubat ayı sonunda Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan Şilili yazar Luis Sepulveda, 16 Nisan günü hastalığa yenik düştü. 1949 yılında, Şili'de dünyaya gelen Sepulveda, 25 yaşında politik sebeplerle ülkesini terk etmek zorunda kalmış, birçok Güney Amerika ve Avrupa ülkesinde yaşadıktan sonra 1980'de Almanya'ya, 1997'de ise İspanya'ya göç etmişti. Ülkesini terk etmesinin ardından Şili vatandaşlığından da çıkarılan yazarın vatandaşlık hakları 2017 yılında iade edildi. Güney Amerika'nın kalbinden doğan büyülü gerçekçilik akımının önemli temsilcilerinden biri olan yazar, aynı zamanda bir aktivistti. Greenpeace üyesi olan Sepulveda, UNESCO'nun bazı çalışmalarında da aktif görevler almıştı.

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Boğa Güreşçisinin Adı, Duygusal Bir Katilin Günlüğü, Dünyanın Sonundaki Dünya ve Patagonya Ekspresi gibi kitaplarıyla tanıdığımız Sepulveda, sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de üreten bir kalemdi. Yazarın kült çocuk kitapları Martıya Uçmayı Öğreten Kedi ile Miks, Maks ve Meks'in Öyküsü, ülkemizde Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar'ın 2001 tarihli, başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Richard Dreyfuss'un yer aldığı sinema uyarlaması, yazarın uluslararası alandaki ününü perçinlemişti.

2001 tarihli, Aşk Romanları Okuyan İhtiyar filminden bir kare.

Sepulveda'nın katıldığı son etkinlik, Portekiz'de düzenlenen bir edebiyat festivali oldu. Organizasyondan kısa bir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan yazar, 16 Nisan 2020 günü Covid-19 nedeniyle, 70 yaşında hayatını kaybetti.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın