SIRADAN VE BİRİCİK: ANNA

Peron Dokuz Üç Çeyrek

Olcay Mağden Ünal

magdenolcay@gmail.com

İtalyan çocuk edebiyatına karşı hayranlığımızda Gianni Rodari’nin yeri kuşkusuz yadsınamaz. Bizi olduğumuz yerden, tüm can sıkıntılarımızdan ve belki de hayal kırıklıklarımızdan kurtarıp masallardan düşlere ve birbirinden şahane hikâyelere yelken açmamızı sağlayan bu yetenekli yazarı ne kadar ansak, ona ne kadar teşekkür etsek az. Ve tabii onun dâhiyane aklına ulaşabilmemize olanak sağlayan çevirmenlere de. Rodari’nin rehberliğinde, İtalyan topraklarına girip buraları meraklı hareketlerle iyice bir karman çorman edince karşınıza muhteşem ve diğerlerine hiç benzemeyen bir dünya çıkıveriyor. Çocuk edebiyatı dendiğinde Almanya’yı her zaman ayrı bir kefeye koyan, klasik ve çağdaş Alman çocuk edebiyatındaki kurguya, mizah ve hüzün dengesine, çizimlere hayran biri olarak İtalyan çocuk edebiyatı beni bambaşka bir şekilde sarmalıyor. Renk paletinde kendine has bir tonu var sanki. 

Gianni Rodari

Susanna Mattiangeli’nin yazdığı ve Chiara Carrer’in çizimlerini yaptığı Bu Kitapta Öğretmen Var ve Anna’yı Gören Var Mı? kitapları beni yine aynı şekilde etkileyip içimi o İtalyan çocuk edebiyatına özgü tonla doldurdu. Bu Kitapta Öğretmen Var, öğretmence konuşan öğretmenleri anlatan, çizimleri ve tasarımıyla okuru cezbeden bir kitap. İçinde her boydan, her desenden öğretmen var. Daha önce bir öğretmenin bu kadar samimi ifadelerle tasvir edildiğine şahit olmamıştım. “Öğretmenin içinde sayılar, şemalar, nehirler dağlar, saat, beş duyu daha neler neler vardır. Hepsi de sonunda çocukların içine sızar, iyice yerleşir.” Ve “Öğretmen kızınca her şey durur. Artık toplama yapılmaz, hiçbir şeyi bölmek mümkün olmaz. Irmaklar akmaya devam etmez.” 

Mattiangeli ve Carrer işbirliğinin bir diğer meyvesi Anna’yı Gören Var Mı? ise aslında herkesin kendinden bir parça, kendi biriciğini bulabileceği bir hikâye. Annesi pazarda elmalarla mandalinalara dalınca ortalıktan kaybolan eşsiz ve benzersiz Anna’nın hikâyesi. Kızını yanında göremeyince telaşlanan annesi, pazarda kim var kim yoksa Anna’yı görüp görmediğini sorar. Eh, pazar eşrafı da şu meşhur Anna’nın neye benzediğini merak eder tabii. Saçı iki yandan örülü ve beyaz etekli bir kızdır, ama öyle sıradan bir kız değildir. Tüm çocuklardan farklıdır, teni renkten renge girer, gözleri bir harikadır. Onu bir başkasıyla karıştırmak imkânsızdır. Bazen uysaldır, bazen de içinde kopan fırtınalar dışarıda kasırga çıkarır. Kimi zaman her yeri kaplar, kimi zaman da ufalıp küçücük olur. Anna’dır işte, diğer tüm kız çocukları gibi gözükür, ama diğer tüm kız çocukları gibi o da özel ve biriciktir. Bir annenin çocuğuna olan sevgisi de ancak bu kadar samimi bir şekilde tasvir edilebilirdi. Bir çocuğun “çocuk işte”den öteye giden sayısız özelliği ancak bu kadar sevimli bir dille ve çizimle aktarılabilirdi. Birbirinden farklı, renk renk onlarca karakterin arasından sıyrılan Anna. Biçimi diğerlerine benzese de ruhunun deseni diğer herkesten farklı. Carrer’in çizgili ya da kareli bir defter üzerine karalarcasına resmettiği pazar yeri öyle gerçekçi ki! Annenin telaşı, toplaşan kalabalık, yüzlerdeki ifadeler, renkler, her bir detay muazzam. 

Bahar Ulukan’ın çevirisiyle dilimize kazandırılan bu iki eserin, okurunun aklına sık sık düşme gibi bir özelliği var; ara sıra şöyle bir bakıp hızla birkaç cümlesini tekrar tekrar okuma isteği yaratıyorlar. Önlerinden geçip giderken sizi geri döndüren ve raftaki yerlerinde uslu durmayan şu kitaplardan. Arada bir dışarının havasını solumak istiyorlar sanki. Ve işte bu bana İtalyan çocuk edebiyatının ortak özelliğiymiş gibi geliyor. Okuru öyle bir sarmalıyorlar ki, onları ziyaret etmeden geçemiyorsunuz. 

Bu Kitapta Öğretmen Var ve Anna’yı Gören Var Mı? sayfalarında kendi hikâyelerinizi de yaratmanıza imkân sağlıyor. Bir öğretmenin peşine takılıp gidebilir, Anna’ya seslenen ve hepsi birileri için biricik olan sayısız insanın hayatına dalabilirsiniz. 

Satın almak için tıklayınız.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın