KURGUDAN GERÇEĞE: SAYFALARDAN TAŞAN SALGINLAR

Bir salgının gündemi işgal ettiği şu günlerde, salgınları konu edinen kurgular hiç olmadığı kadar ilgi çekiyor. Bu, dünyanın büyük bir salgınla baş etmeye çalıştığı ilk sefer değil elbette. Daha önce veba, kolera, İspanyol gribi gibi pek çok salgın gelip geçti dünyadan. Tabii bunlar yalnızca gerçek hayatta yaşanan salgınlar. Kurgusal dünyada da salgın sıklıkla karşımıza çıkan bir tema. Gelin, sayfalardan taşan salgınlara beraber bakalım.

Veba - Albert Camus

Veba, bir salgını konu edinen eserler arasında elbette en ünlülerinden biri. Camus, bu romanıyla âdeta bir salgının anatomisini çiziyor.

Satın almak için tıklayınız.

Körlük - Jose Saramago

Adı bilinmeyen ülkenin, adı bilinmeyen kentinde bir körlük salgını ve birer birer karanlığa gömülen insanlar... Saramago, metaforik kurgusuyla okurlarını büyüleyen romanı Körlük'te karanlığın içinde geçen bir hayatta kalma mücadelesi anlatıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk, ilk gençlik yıllarından ihtiyarlığa uzanan, yarım asırlık bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Kolera salgını fonunda yaşanan bu aşk hikâyesi, Marquez'in aile mirasından doğuyor.

Satın almak için tıklayınız.

İstasyon On Bir -  Emily St. John Mandel

İstasyon On Bir, ölümcül bir grip virüsünün yeniden şekillendirdiği bir dünyayı anlatıyor. Ne kadar da tanıdık, değil mi?

Satın almak için tıklayınız.

Güzellik Salonu - Mario Bellatin

Bir salgının hüküm sürdüğü bir evrende, kadın giysileri giymekten hoşlanan anlatıcının işlettiği güzellik salonu zamanla salgın hastalıklardan mustarip, hastanelerde hor görülen, saldırılara maruz kalan ve toplum dışına itilen erkek hastalar için bir düşkünlerevine dönüşüyor. Kendisi de hasta olan anlatıcının biricik uğraşıysa özenle dekore ettiği akvaryumlarında balık beslemek...

Satın almak için tıklayınız.

Bedenlerin Göçü - Yuri Herrera

Sokaklarda ölümün kol gezdiği ama kimsenin ölüm korkusuyla hareket etmediği, insanların adlarından çok lakaplarıyla bilindiği, suç kokan bir şehir, ölümcül bir salgının pençesindedir. Halk, her türlü ilişkiden kaçınmaya çağrılsa ve bir kısmı evlerine kapansa da bir kısmı da randevuevlerine gitmeyi, kafayı bulup belaya bulaşmayı sürdürüyor.

Satın almak için tıklayınız.

Bul Beni - Laura van den Berg

Laura van den Berg imzalı Bul Beni'de sözkonusu olan, unutkanlığa sebep veren ölümcül bir salgın. Virüs kaptığı halde hastalığa yakalanmayan Joy ise kendi gibilerle tecrit edildiği hastanede yaşam savaşı veriyor.

Satın almak için tıklayınız.

Vahşi Kızlar - Rory Power

Gizemli bir salgın Raxter Kız Lisesi'ni etkisi altına almıştır ve okul tam on sekiz aydır karantinadadır. Önce öğretmenler teker teker ölmeye başlar, sonra sıra öğrencilere gelir. Hepsinin vücutları farklı ve tuhaf bir değişim içindedir. Çok geçmeden dünyanın geri kalanı ile iletişimleri kesilir ve kızlar için öngörülemeyen sonlarını beklemekten başka çare kalmaz...

Satın almak için tıklayınız.

Salgın - Erin Bowman

Uzak bir gezegende çalışan sondaj ekibinden acil yardım çağrısı alan ufak bir mürettebat, standart bir araştırma ve kurtarma görevi için uzayın derinliklerine doğru yola çıkmıştı. Fakat gezegene vardıklarında terk edilmiş bir kazı alanı, etrafa saçılmış silahlar… ve sondaj ekibinin cesetleriyle karşılaştılar. Koca bir projeyi yerle bir eden şeyin ne olduğunu bulmaya çalışırken, bazı şeylerin ortaya çıkarılmaması gerektiğini fark edeceklerdi çünkü kimi felaketler, her an ortaya çıkmaya hazırdı.

Erin Bowman imzalı Salgın, son günlerin en keskin korkusunu bilimkurguyla harmanlayan bir hikâye.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın