SOSYAL İZOLASYON DÖNEMİNDE İZLENEBİLECEK EN İYİ 10 NETFLIX DİZİSİ

Abbas Bozkurt

Çalışmak için dışarı çıkmak zorunda olmayan o şanslı topluluğun bir üyesiysek, baş etmemiz gereken yeni bir durum var: Yavaşlık. Hayatın hızına kapıldığımız dönemlerde, çoğu zaman ihtiyacını dile getirdiğimiz o yavaşlama arzusu, tüm dünyanın bir belirsizlik duygusuyla sarmalandığı, hayatla başa çıkabilmek için sığındığımız rutinlerimizin kesintiye uğradığı bir dönemde bambaşka bir hâl aldı. Bu yeni düzende, karantina partnerlerimizle ortak bir duygu alanı oluşturmak için en iyi yollardan biri aynı metinleri okumak, onlar üzerine konuşup benzer karakterlerle duygudaşlık kurarak ortak bir yolculuğa çıkmak şüphesiz. Ancak evlere kapandığımız günlerde etrafımızda en sık dile getirilen şikayetlerden biri, “Artık okumak için bolca vakit var ama dikkati toplamak imkânsız.” Böylesi bir dönemde görsel hikâye anlatıcılığının dikkatimizi nispeten daha kolay cezbettiği bir gerçek. Bizi karakterlerle uzun yolculuklara çıkarıp, onların yaşadığı dönüşümlerle birlikte bir tür duygusal eğitime tabi tutan metinlerin çağımızdaki en iyi karşılıklarından biri de dahice kurgulanmış, uzun soluklu diziler. Görsel hikâye anlatıcılığının zirve noktasını yaşadığımız çağımızda, televizyon dizileri artık basit birer kafa boşaltma aracı değil. Aşağıdaki liste de izleme alışkanlıklarımızı ciddi biçimde değiştirmeye başlayan Netflix’te bizi karakterlerle uzun soluklu yolculuklara çıkarabilecek yapımlar arasından sizin için seçtiklerimizden oluşuyor. 

Mindhunter

1970'li yıllarda iki FBI ajanının seri katillerle yaptıkları uzun soluklu görüşmelerle bir profil çıkarmaya çalışmasını anlatan Mindhunter, gerçek bir hikâyeye dayanıyor.

Hemen izleyin.

Orange is the New Black

Genç bir kadının geçmiş hatalarının aniden kapısını çalmasıyla gelişen olayları anlatan Orange is The New Black, Piper Kerman'ın Yeni Moda Turuncu adlı kitabının uyarlaması.

Hemen izle.

Unbelievable

Evine giren bir yabancının cinsel saldırısına uğrayan, sarsılmış bir genç kadının, polisin ve çevresinin şüpheli tutumu karşısında yaşadıklarını anlatan Unbelievable, "kimsenin inanmadığı" gerçek olaylara dayanıyor.

Hemen izle.

Master of None

Komedyen Aziz Ansari'nin gösterisinden yola çıkılarak yazılan senaryosuyla Master of None, 30 yaşında bir aktör olan Dev'in kişisel ve mesleki hayatını konu ediniyor.

Hemen izle.

House of Cards

Politik drama türündeki House of Cards, Michael Dobbs'un aynı adlı romanını temel alıyor ve Amerikan hükümetindeki politik çekişmeleri konu ediyor.

Hemen izle.

The Haunting of Hill House

Shirley Jackson'ın ünlü romanı Tepedeki Ev'in uyarlaması olan The Haunting of Hill House, izleyicisine tüyler ürpertici ve soluk kesici bir hikâye vadediyor.

Hemen izle.

BoJack Horseman

O, 90'larda bir televizyon yıldızıydı fakat aradan 20 seneden fazla geçti, Ha, unutmadan, bu arada kendisi bir at! Bojack Horseman, Netflix'in kendi kemik izleyicisini yaratmayı başaran, sıradışı yapımlarından biri.

Hemen izle.

Sex Education

Alışıldık gençlik dizilerinin kalıpları dışında çıkan Sex Education, birbirinden ilginç karakterleri de içinde barındırıyor.

Hemen izle.

Unorthodox

Dört bölümlük bir mini dizi olan Unorthodox, esinini Deborah Feldman'ın 2012 tarihli otobiyografisi Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots'tan alıyor ve Ortodoks Yahudi cemaatinden kaçıp kendine yeni bir hayat kurmak için Berlin'e gelen Etsy'nin hikâyesini anlatıyor.

Hemen izle.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın