NE KİTAPSIZ, NE KEDİSİZ: KEDİLERDEN İLHAM ALAN KİTAPLAR

Kediler, her ne kadar kitaplarla pek bir işleri olmasa da, hayatın bilgisine doğuştan sahiptirler. Yürüyüşlerinden, duruşlarından, dünyaya bakışlarından anlarsınız bunu. Kediler sakindir, sessizdir ve hayatını yalnızlık içinde, yazmaya adayarak geçiren yazarlar için iyi birer eşlikçidir. Haliyle dostu oldukları yazarlara sıklıkla ilham vermeleri, onların hikâyelerine sızmaları da kaçınılmaz olur bir noktada. Hep beraber yalnızlığı deneyimlediğimiz şu günlerde, "Ne kitapsız, ne kedisiz!" diyen okurlarımız için kedilerden ilham alan kitapları derledik. İyi okumalar!

Kedi Mektupları - Oya Baydar

Oya Baydar, Kedi Mektupları ile okurları dünyaya kedilerin gözünden bakmaya çağırıyor.

Satın almak için tıklayınız.

Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Haruki Murakami'nin kedilere duyduğu ilgi malum, yazar çocukluğundan beri hayatını kedilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyor ve onlara romanlarında da severek yer veriyor. Sahilde Kafka'da ise bunu bir adım öteye taşıyor ve kedilerle "konuşuyor".

Satın almak için tıklayınız.

Kediler Güzel Uyanır - Yekta Kopan

Yekta Kopan, Kediler Güzel Uyanır'da sözcükleri birer notaya dönüştürüyor ve kısa öykülerden oluşan gerçek bir senfoni sunuyor okurlarına.

Satın almak için tıklayınız.

İçerdeki Kedi - William S. Burroughs

Beat Kuşağı'nın en önemli isimlerinden William S. Burroughs hayatının son on altı yılını Kansas'ta, kedileri Ruski, Smokey, Fletch ve Calico Jane ile geçirmiş ve onları kendisine ruhani birer dost, birer rehber olarak görmüştü. Burroughs ve kediseverlerin kesişim kümesindeyseniz bu kitap tam sizlik.

Satın almak için tıklayınız.

İstanbul'da Kedi - Gündüz Vassaf

Dünyaya bir kedinin gözlerinden bakmayı bilen Gündüz Vassaf'tan, türler arası bir eser İstanbul'da Kedi. Bir şiir-roman olan bu kitap sizi sadece anlattıklarıyla değil, anlatım biçimiyle de heyecanlandıracak.

Satın almak için tıklayınız.

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Carroll

Ah, o kocaman sırıtışıyla olmadık yerlerde beliren Cheshire Kedisi'ni nasıl unutabiliriz! Harikalar Diyarı'nda boy boy, çeşit çeşit tuhaf yaratık içinde onun yeri elbette ayrıdır.

Satın almak için tıklayınız.

Pi'nin Yaşamı - Yann Martel

Batan bir geminin ardından, biri sizi bulana dek, bir filikada yaşam mücadelesi vermek çok zordur. Hele de eşlikçiniz devasa bir kaplansa! Sonuçta kaplanlar da irikıyım kediler değil midir?

Satın almak için tıklayınız.

Murakami'nin Kedisi - Aylin Doğan

Kedilere olan düşkünlüğünden evvelce de bahsettiğimiz Haruki Murakami, bu kez bir roman kahramanı olarak çıkıyor karşımıza. Ama bu hikâyenin başrolünde Murakami değil, onun pek sevgili kedisi var!

Satın almak için tıklayınız.

Âşık Kedi - Özlem Anar

Âşık Kedi'nin başrolündeki kedi, tüm kediler gibi kendini beğenmiş, çokbilmiş ve elbette biraz tuhaf. Ama onu ve dünyasını diğer kedilerden farklı kılan bir detay var: O, Türk edebiyatının en gizemli ve ilginç yazarlarından biriyle, İhsan Oktay Anar'la birlikte yaşıyor!

Satın almak için tıklayınız.

Kedi Murr'un Hayat Görüşleri - E.T.A. Hoffmann

Besteci Johannes Kreisler'in hayat hikâyesinin, ev kedisi Murr'unkinden daha ilginç olduğu ne malum? Edebi hırsları ve parlak fikirleri olan bir kedi olan Murr'u, hayat hikâyesini yazarken Kreisler'in anılarını müsvedde olarak kullandı diye kim suçlayabilir? Johannes Kreisler'in anılarıyla Kedi Murr'unkilerin iç içe geçip birbirine karıştığı bu hikâye, Alman romantik edebiyatının da zirvesinde duruyor.

Satın almak için tıklayınız.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz - Bilge Karasu

Böyle bir listeyi, listenin başlığına ilham veren kitapla tamamlamazsak elbette olmaz. Kitaplar ve kediler öyle kolaylıkla yan yana gelir ki Bilge Karasu'nun bu sözü dillere pelesenk olmuştur. Usta yazarın denemelerinden oluşan bu yapıt da kitaplara, kedilere ve hayata bakışınızı değiştirecek cinsten.

Satın almak için tıklayınız.


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın